Uwzględnienie remanentu przy ustalaniu dochodu rocznego
W 2020 r. rozpocząłem prowadzenie jednoosobowej działalności gospodarczej, w której dochód ustalam na podstawie podatkowej księgi przychodów i rozchodów. Za 2020 r. poniosłem stratę. W jaki sposób postąpić z wartością spisu z natury sporządzonego na koniec 2020 r.? Czy jego wartość należy od tej straty odjąć?
O wartość remanentu końcowego sporządzonego na dzień 31 grudnia 2020 r. Czytelnik powinien pomniejszyć koszty uzyskania przychodu. W konsekwencji nastąpi zmniejszenie straty poniesionej za 2020 r.
Podatnicy, którzy prowadzą księgę podatkową, przy ustalaniu dochodu za dany rok podatkowy powinni uwzględnić art. 24 ust. 2 ustawy o pdof. Na mocy tego przepisu u podatników osiągających dochody z działalności gospodarczej i prowadzących księgi przychodów i rozchodów dochodem z działalności jest różnica pomiędzy przychodem w rozumieniu art. 14 ustawy o pdof a kosztami uzyskania:
a) powiększona o różnicę pomiędzy wartością remanentu końcowego i początkowego towarów handlowych, materiałów (surowców) podstawowych i pomocniczych, półwyrobów, produkcji w toku, wyrobów gotowych, braków i odpadków, jeżeli wartość remanentu końcowego jest wyższa niż wartość remanentu początkowego, lub
b) pomniejszona o różnicę pomiędzy wartością remanentu początkowego i końcowego, jeżeli wartość remanentu początkowego jest wyższa.
Remanent koryguje wartość kosztów uzyskania przychodów.
Aby obliczyć uzyskany za dany rok podatkowy dochód (lub poniesioną stratę), niezbędne jest zatem ustalenie wartości remanentu - początkowego i końcowego, a także ustalenie sumy przychodów i kosztów ich uzyskania za dany rok podatkowy. Sposób uwzględniania remanentu przy ustalaniu dochodu na podstawie zapisów w poszczególnych kolumnach księgi został wskazany w pkt 22 i 24 objaśnień zawartych w załączniku nr 1 do rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów. Zgodnie z pkt 22 rozporządzenia w celu ustalenia dochodu osiągniętego w roku podatkowym należy na oddzielnej stronie księgi:
1) ustalić wartość osiągniętego w roku podatkowym przychodu (ujętego w kolumnie 9 "Razem przychód"),
2) ustalić wysokość poniesionych w roku podatkowym kosztów uzyskania przychodów w sposób następujący:
a) do wartości spisu z natury na początek roku podatkowego doliczyć wydatki na zakup towarów handlowych (materiałów) oraz wydatki na koszty uboczne zakupu (wykazane w kolumnach 10 "Zakup towarów handlowych i materiałów wg cen zakupu" i 11 "Koszty uboczne zakupu"), a następnie pomniejszyć o wartość spisu z natury sporządzonego na koniec roku podatkowego,
b) kwotę wynikającą z tego obliczenia powiększyć o kwotę wydatków z kolumny 14 "Razem wydatki" oraz pomniejszyć o wartość wynagrodzeń w naturze w tej części, w której wydatki (koszty) związane z wynagrodzeniami w naturze zostały ujęte w innych kolumnach księgi,
3) wartość osiągniętego przychodu (kolumna 9 "Razem przychód") pomniejszyć o wysokość poniesionych w roku podatkowym kosztów uzyskania przychodów, obliczonych w sposób przedstawiony w pkt 2.
Kwota różnicy obliczona zgodnie z pkt 3 stanowi osiągnięty w roku podatkowym dochód lub poniesioną w roku podatkowym stratę.
Przykład
Podatnik, który rozpoczął działalność w 2020 r., posiadał na dzień otwarcia firmy zerowy remanent początkowy. W celu ustalenia dochodu/straty za 2020 r., w księdze podatkowej za 2020 r. na oddzielnej stronie dokonał następujących obliczeń:
|
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradnikKsiegowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum - Rachunkowość
Forum aktywnych księgowych
|