Niezakończone usługi budowlane objęte spisem z natury
Podatek dochodowy z prowadzonej działalności gospodarczej rozliczam na podstawie księgi podatkowej. Czy niezakończone i niesprzedane do końca 2020 r. usługi budowlane powinienem wykazać w spisie z natury sporządzonym na dzień 31 grudnia 2020 r.? Jeśli tak, to w jaki sposób należy je wycenić w tym spisie?
Niezakończone usługi budowlane należy ująć w spisie z natury sporządzonym przez przedsiębiorcę na koniec roku. Należy je wycenić według kosztu wytworzenia, który nie może być niższy od kosztów materiałów bezpośrednich zużytych dotychczas do wykonania niezakończonej usługi budowlanej.
Przedsiębiorcy prowadzący podatkową księgę przychodów i rozchodów dochód z prowadzonej działalności gospodarczej ustalają z uwzględnieniem różnic remanentowych, o których mowa w art. 24 ust. 2 ustawy o pdof. Mają oni obowiązek sporządzenia i wpisania do księgi na koniec każdego roku spisu z natury towarów handlowych, materiałów (surowców) podstawowych i pomocniczych, półwyrobów, produkcji w toku, wyrobów gotowych oraz braków i odpadów. Stanowi o tym § 24 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów. Produkcją niezakończoną jest produkcja w toku oraz półwyroby (półfabrykaty), czyli niegotowe jeszcze produkty własnej produkcji, a także wykonywane roboty, usługi przed ich ukończeniem (§ 3 pkt 1 lit. e rozporządzenia). Zatem usługi budowlane, które nie zostały zakończone do końca roku, stanowią produkcję w toku, której wartość należy ująć w spisie z natury na koniec roku.
Składniki spisu z natury podatnik ma obowiązek wycenić najpóźniej w terminie 14 dni od jego zakończenia (§ 26 ust. 7 rozporządzenia). Produkcja niezakończona przy prowadzeniu działalności usługowej i budowlanej wyceniana jest według kosztów wytworzenia. Przy czym nie może to być wartość niższa od kosztów materiałów bezpośrednich zużytych do produkcji niezakończonej. Tak wynika z § 26 ust. 3 rozporządzenia. Kosztem wytworzenia są wszelkie koszty związane bezpośrednio i pośrednio z przerobem materiałów, z wykonywaniem usług z wyłączeniem kosztów sprzedaży wyrobów gotowych i usług (§ 3 pkt 4 rozporządzenia).
Zatem ustalając koszt wytworzenia niezakończonej usługi budowlanej, trzeba uwzględnić przede wszystkim koszt dotyczący zakupionych materiałów podstawowych, który został ujęty w księdze w kolumnie 10 "Zakup towarów handlowych i materiałów wg cen zakupu". Do kosztów jej wytworzenia zaliczyć można również m.in.:
- wydatki związane z transportem zakupionych materiałów, które zaewidencjonowano w księdze w kolumnie 11 "Koszty uboczne zakupu",
- wynagrodzenia pracowników dotyczące niezakończonej usługi budowlanej ujęte w księdze podatkowej w kolumnie 12 "Wynagrodzenia w gotówce i w naturze" oraz składki ZUS od tych wynagrodzeń w części obciążającej pracodawcę, które zaewidencjonowano w kolumnie 13 "Pozostałe wydatki",
- koszty związane z usługami podwykonawców ujęte w kolumnie 10 - jak wskazało Ministerstwo Finansów w odpowiedzi na pytanie naszego Wydawnictwa z dnia 28 lutego 2017 r.: »(...) podatnicy prowadzący działalność produkcyjną i usługową, zakupione usługi podwykonawców stanowiące główny element wyrobu gotowego (wykonanej usługi) powinni wpisywać w kolumnie 10 "Zakup towarów handlowych i materiałów wg cen zakupu" podatkowej księgi przychodów i rozchodów«; zgodnie z przedstawionym stanowiskiem Ministerstwa Finansów kwalifikuje się je jako materiały zużyte do wykonania wyrobu gotowego.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradnikKsiegowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum - Rachunkowość
Forum aktywnych księgowych
|