Ewidencja w księgach nabycia i naprawy używanego pojazdu
Do prowadzonej działalności handlowo-usługowej zakupiliśmy używany samochód ciężarowy. Nabycie to zostało opodatkowane w procedurze marży. Zostanie on uznany za firmowy środek trwały. Aby przystosować go do używania, poniesiono koszty jego naprawy. W jaki sposób należy wprowadzić do ksiąg rachunkowych operacje związane z nabyciem tego pojazdu? Czy wydatek, jaki poniesiono na remont pojazdu, trzeba zaksięgować na zwiększenie jego wartości początkowej?
Wszelkie wydatki na remont zakupionego używanego pojazdu, które zostały poniesione do czasu przyjęcia go do używania, powinny zwiększyć wartość początkową tego środka trwałego.
Czytelnicy w związku z zakupem samochodu używanego otrzymali fakturę, która zawiera - w porównaniu do zwykłych faktur - specyficzne elementy. Wynika to z art. 106e ust. 3 ustawy o VAT (Dz. U. z 2020 r. poz. 106 ze zm.). W świetle tego przepisu w przypadku dostawy m.in. towarów używanych, dla których podstawę opodatkowania, zgodnie z art. 120 ust. 4 i 5 ustawy o VAT, stanowi marża, faktura powinna zawierać wyłącznie dane określone w art. 106e ust. 1 pkt 1-8 i 15-17 tej ustawy, a także wyrazy "procedura marży - towary używane". Na fakturze takiej nie wyszczególnia się więc m.in. kwoty netto, kwoty podatku oraz kwoty marży. Z racji tego, że faktura ta nie zawiera kwoty VAT, nabywca używanego towaru nie ma możliwości odliczenia podatku z takiej faktury.
U Czytelników wynikająca z faktury kwota należna sprzedającemu stanowi, na podstawie art. 28 ust. 2 ustawy o rachunkowości, cenę nabycia używanego pojazdu, która składa się na wartość początkową środka trwałego. W księgach rachunkowych faktura ta może zostać ujęta w następujący sposób:
a) wartość zobowiązania
- Wn konto 30 "Rozliczenie zakupu",
- Ma konto 24 "Pozostałe rozrachunki",
b) rozliczenie zakupu
- Wn konto 08 "Środki trwałe w budowie",
- Ma konto 30 "Rozliczenie zakupu".
Na konto 08 Czytelnicy powinni odnieść również koszt związany z naprawą nabytego samochodu poniesiony przed wprowadzeniem go do ewidencji środków trwałych. Jednym z warunków uznania danego składnika majątku za środek trwały jest bowiem jego zdatność do użytkowania (art. 3 ust. 1 pkt 15 ustawy o rachunkowości). Z pkt 6.7 Krajowego Standardu Rachunkowości nr 11 "Środki trwałe" (Dz. Urz. MRiF z 2017 r. poz. 105) wynika ponadto, że w przypadku pozyskania używanego środka trwałego, który wymaga przed przyjęciem do użytkowania przeprowadzenia remontu w celu nadania lub przywrócenia mu kompletności i zdatności do użytkowania, wartość początkowa obejmuje koszty takiego remontu. Remont ten jest traktowany jako koszt dostosowania środka trwałego do stanu zdatności do użytkowania.
Operacja przyjęcia samochodu do używania może u Czytelników zostać zaewidencjonowana na podstawie dowodu "OT - Przyjęcie środka trwałego" zapisem:
- Wn konto 01 "Środki trwałe",
- Ma konto 08 "Środki trwałe w budowie".
Druk dowodu OT dostępny jest w serwisie druki.gofin.pl, w dziale Rachunkowość.
Przykład
Założenia
Dekretacja
Księgowania |
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradnikKsiegowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum - Rachunkowość
Forum aktywnych księgowych
|