Ewidencja wydatków poniesionych na holowanie uszkodzonego samochodu
Na skutek kolizji uszkodzony został samochód osobowy wpisany do ewidencji środków trwałych. Konieczne było jego holowanie lawetą. Czy koszt z tego tytułu wynikający z faktury od firmy transportowej powinniśmy odnieść do kosztów rodzajowych jako usługi obce? Na jakim koncie trzeba zaewidencjonować nieodliczony VAT, jeśli od wydatków z tytułu używania samochodów osobowych przysługuje nam 50% odliczenie VAT?
Wartość netto wydatku poniesionego na holowanie uszkodzonego w wyniku wypadku samochodu osobowego łącznie z kwotą VAT niepodlegającą odliczeniu Czytelnicy powinni zaliczyć do pozostałych kosztów operacyjnych. Wielkości tej nie ujmuje się w kosztach rodzajowych.
Uszkodzenie samochodu używanego w działalności gospodarczej jako środek trwały na skutek kolizji drogowej jest zdarzeniem związanym pośrednio z działalnością operacyjną jednostki. Z tego względu skutki takiego zdarzenia trzeba w księgach rachunkowych ewidencjonować z uwzględnieniem art. 3 ust. 1 pkt 32 ustawy o rachunkowości, czyli odnosić do pozostałych kosztów i przychodów operacyjnych. Wszelkie wydatki poniesione w związku z powypadkową naprawą pojazdu stanowiącego środek trwały, w tym dotyczące jego holowania, Czytelnicy powinni zatem księgować na koncie pozostałych kosztów operacyjnych.
W omawianej sytuacji Czytelnicy z faktur za używanie samochodu osobowego odliczają tylko 50% VAT wykazanego na fakturze. Ograniczenie to wynika z art. 86a ust. 1 i 2 ustawy o VAT i jest stosowane przez podmioty, które wykorzystują samochody osobowe do tzw. celów mieszanych, tj. zarówno do działalności gospodarczej, jak i na potrzeby prywatne. Kwota VAT, która nie podlega odliczeniu, jest w takiej sytuacji ewidencjonowana łącznie z kwotą netto kosztu, np. usługi holowania uszkodzonego pojazdu, na odpowiednim koncie kosztowym. Czytelnicy wartość netto wydatku na holowanie samochodu osobowego łącznie z częścią VAT, która nie podlega odliczeniu, powinni odnieść na konto 76-1 "Pozostałe koszty operacyjne". Faktura od firmy transportowej za usługę holowania auta może zostać wprowadzona do ksiąg rachunkowych zapisem:
a) zobowiązanie wobec usługodawcy w kwocie brutto
- Wn konto 30 "Rozliczenie zakupu",
- Ma konto 21 "Rozrachunki z dostawcami",
b) VAT naliczony w części podlegającej odliczeniu (50%)
- Wn konto 22-2 "VAT naliczony i jego rozliczenie",
- Ma konto 30 "Rozliczenie zakupu",
c) wartość netto usługi holowania łącznie z częścią VAT niepodlegającą odliczeniu (50%)
- Wn konto 76-1 "Pozostałe koszty operacyjne",
- Ma konto 30 "Rozliczenie zakupu".
Jeśli Czytelnicy otrzymają od ubezpieczyciela odszkodowanie z tytułu uszkodzenia pojazdu, jego kwotę będą zobowiązani ująć w księgach rachunkowych na koncie 76-0 "Pozostałe przychody operacyjne".
Podstawa prawna
Ustawa z dnia 29.09.1994 r. o rachunkowości (Dz. U. z 2019 r. poz. 351 ze zm.)
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradnikKsiegowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum - Rachunkowość
Forum aktywnych księgowych
|