Nabycie używanego silnika do samochodu w księgach
Na potrzeby firmowe zakupiłem, w procedurze marży, używany silnik do samochodu ciężarowego w celu wymiany poprzedniego, który zepsuł się. Pojazd ten stanowi środek trwały. Czy poniesiony z tego tytułu wydatek należy uznać za ulepszenie samochodu i w związku z tym odnieść na zwiększenie jego wartości początkowej?
NIE. Wymianę silnika w firmowym samochodzie należy uznać za remont, w związku z tym wydatki z tym związane odnosi się w księgach jednorazowo w ciężar kosztów działalności operacyjnej.
Nakłady ponoszone na środki trwałe mogą mieć m.in. charakter remontów lub ulepszeń. Do prac remontowych zalicza się te, których celem jest utrzymanie środka trwałego we właściwym stanie technicznym i użytkowym lub na przywróceniu tego stanu. W wyniku remontu nie następuje zmiana charakteru i funkcji remontowanego obiektu, nie zmienia się także sposób jego użytkowania czy przeznaczenia. W praktyce polega on najczęściej na wymianie zużytych elementów technicznych, przy czym mogą być stosowane inne materiały niż użyto pierwotnie, odpowiadające aktualnym standardom technologicznym.
Ulepszenie środka trwałego występuje natomiast wtedy, gdy prace polegają na przebudowie, rozbudowie, modernizacji lub rekonstrukcji i powodują, że wartość użytkowa środka trwałego po jego zakończeniu przewyższa posiadaną przy przyjęciu do używania wartość użytkową. Wynika to z art. 31 ust. 1 ustawy o rachunkowości.
W sytuacji przedstawionej w pytaniu w samochodzie ciężarowym stanowiącym środek trwały nastąpiła wymiana zepsutego silnika na sprawny. Prace te miały charakter wyłącznie odtworzeniowy i służyły przywróceniu pierwotnej wartości użytkowej i stanu technicznego pojazdu. W związku z tym należy traktować je jako remont. W księgach rachunkowych koszty remontu, bez względu na ich wysokość, są zaliczane do kosztów działalności operacyjnej jednostki.
Wydatki na remont środka trwałego nie są odnoszone na zwiększenie jego wartości początkowej.
U Czytelnika faktura dokumentująca zakup w procedurze marży używanego silnika może być księgowana następująco:
a) wartość zobowiązania
- Wn konto 30 "Rozliczenie zakupu",
- Ma konto 21 "Rozrachunki z dostawcami",
b) rozliczenie zakupu silnika
- Wn konto 40 "Koszty według rodzajów" (w analityce: Zużycie materiałów i energii) lub konto zespołu 5,
- Ma konto 30.
Przykład
Założenia
Dekretacja
Księgowania |
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradnikKsiegowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum - Rachunkowość
Forum aktywnych księgowych
|