Księgowanie powypadkowej naprawy pojazdu
W związku z kolizją samochód osobowy stanowiący środek trwały w naszej spółce z o.o. wymagał naprawy. W październiku 2020 r. otrzymaliśmy fakturę za naprawę powypadkową tego pojazdu. Na podstawie umowy ubezpieczyciel zapłacił do warsztatu, jako odszkodowanie, kwotę netto z faktury, a nasza spółka kwotę VAT. Jakie zapisy w związku z tym zdarzeniem powinny zostać wprowadzone do ksiąg rachunkowych?
Ewidencjonując w księgach rachunkowych operacje związane z naprawą samochodu będącego środkiem trwałym, który został uszkodzony na skutek kolizji drogowej, a także wypłatą z tego tytułu odszkodowania, należy mieć na uwadze art. 3 ust. 1 pkt 32 lit. g) ustawy o rachunkowości. Uszkodzenie auta stanowiącego środek trwały powstałe w związku z wypadkiem drogowym oraz uzyskanie odszkodowania zaliczane są bowiem do zdarzeń niezwiązanych bezpośrednio z działalnością operacyjną jednostki. Z tego względu ich skutki finansowe odnosi się w księgach rachunkowych odpowiednio do pozostałych kosztów i przychodów operacyjnych.
W omawianej sytuacji koszt powypadkowego remontu pojazdu, na podstawie faktury od serwisu samochodowego, Czytelnicy powinni odnieść na konto 76-1 "Pozostałe koszty operacyjne". Zapis z tym związany może być następujący:
- Wn konto 76-1 "Pozostałe koszty operacyjne",
- Ma konto 30 "Rozliczenie zakupu".
Z pytania nie wynika, czy jednostka użytkuje samochód osobowy jednocześnie do celów działalności gospodarczej i celów prywatnych, czy tylko na potrzeby firmowe. Jeśli bowiem pojazd jest wykorzystywany do tzw. celów mieszanych (czyli zarówno do działalności, jak i na potrzeby prywatne), to przysługuje jej m.in. z faktur za jego używanie czy naprawę prawo do odliczenia tylko 50% VAT. Stanowi o tym art. 86a ust. 1 i 2 ustawy o VAT. Kwota VAT, która nie podlega odliczeniu, jest w takiej sytuacji księgowana łącznie z kwotą netto kosztu na konto 76-1 (przykład).
Przyznane przez ubezpieczyciela odszkodowanie za remont pojazdu Czytelnicy powinni zaliczyć do pozostałych przychodów operacyjnych niezależnie od tego, że zostało wpłacone bezpośrednio do warsztatu wykonującego remont. Ewidencjonuje się je na podstawie otrzymanej od ubezpieczyciela decyzji zapisem:
- Wn konto 24 "Pozostałe rozrachunki" (w analityce: Rozrachunki z ubezpieczycielem),
- Ma konto 76-0 "Pozostałe przychody operacyjne".
Operacja przekazania odszkodowania bezpośrednio na rachunek warsztatu może zostać w księgach ujęta zapisem:
- Wn konto 21 "Rozrachunki z dostawcami" (w analityce: Rozrachunki z warsztatem samochodowym),
- Ma konto 24 "Pozostałe rozrachunki" (w analityce: Rozrachunki z ubezpieczycielem).
Przykład
Założenia
Dekretacja
Księgowania |
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradnikKsiegowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum - Rachunkowość
Forum aktywnych księgowych
|