Uczestnictwo firmy audytorskiej w inwentaryzacji
Nasza jednostka podlega badaniu przez firmę audytorską. W jakim terminie powinniśmy podpisać umowę z taką firmą, jeśli mamy umożliwić jej udział w inwentaryzacji znaczących składników majątku? Czy termin ten wynika wprost z ustawy o rachunkowości?
Jednostki, których roczne sprawozdania finansowe podlegają badaniu, wymienia art. 64 ust. 1 ustawy o rachunkowości. Obowiązek wyboru firmy audytorskiej do przeprowadzenia badania sprawozdania finansowego spoczywa na organie zatwierdzającym sprawozdanie finansowe jednostki, chyba że statut, umowa lub inne wiążące jednostkę przepisy prawa stanowią inaczej (por. art. 66 ust. 4 ustawy o rachunkowości). Jak wynika z art. 3 ust. 1 pkt 7 ustawy o rachunkowości, organem zatwierdzającym jest organ, który zgodnie z obowiązującymi jednostkę przepisami prawa, statutem, umową lub na mocy prawa własności jest uprawniony do zatwierdzania sprawozdania finansowego. Przykładowo w spółce z o.o. organem zatwierdzającym są wspólnicy tej spółki, a w firmie osoby fizycznej jest nim jej właściciel.
Jak wskazuje wprost art. 66 ust. 4 ustawy o rachunkowości, wyboru firmy audytorskiej nie może dokonać kierownik jednostki, natomiast - na podstawie art. 66 ust. 5 tej ustawy - zawiera on z firmą audytorską umowę o badanie sprawozdania finansowego. Powinno to nastąpić w terminie umożliwiającym firmie audytorskiej udział w inwentaryzacji znaczących składników majątkowych. Termin w jakim należy podpisać umowę nie został więc ściśle określony w ustawie o rachunkowości. Ustawodawca wskazuje jedynie, że podpisując umowę o badanie i przystępując do wyznaczenia terminu rozpoczęcia badania sprawozdania przez podmiot do tego uprawniony, należy uwzględnić obowiązujące w jednostce terminy rozpoczęcia inwentaryzacji znaczących składników majątku będących w jej posiadaniu, tak by biegły rewident miał możliwość uczestniczyć w ich inwentaryzacji. Na obowiązek udziału biegłego rewidenta w inwentaryzacji znaczących składników majątkowych wskazuje również stanowisko w sprawie inwentaryzacji zapasów. W świetle tego stanowiska jednostka powinna zapewnić w szczególności by wybór podmiotu uprawnionego i zawarcie umowy o badanie nastąpiły przed rozpoczęciem inwentaryzacji zapasów drogą spisu z natury oraz aby biegły rewident (podmiot uprawniony) został:
- zawiadomiony o terminach przeprowadzenia spisu z natury,
- poinformowany o przeprowadzaniu spisu z natury w szczególnych warunkach, np. wymagających odpowiednich uprawnień lub wyposażenia.
Ustawa o rachunkowości dopuszcza bowiem, w odniesieniu do niektórych składników aktywów, rozpoczęcie inwentaryzacji nie wcześniej niż 3 miesiące przed końcem roku obrotowego, a jej zakończenie do dnia 15 następnego roku. W jednostkach, w których rok obrotowy jest zgodny z rokiem kalendarzowym, inwentaryzacja niektórych składników majątku mogła rozpocząć się już 1 października 2020 r. W takiej sytuacji umowę o badanie należało podpisać jeszcze przed rozpoczęciem czynności inwentaryzacyjnych, czyli do 30 września 2020 r.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradnikKsiegowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum - Rachunkowość
Forum aktywnych księgowych
|