Termin weryfikacji konta rozrachunków z właścicielem
Jesteśmy firmą prowadzoną przez osobę fizyczną. Zaliczki na podatek opłacamy z rachunku firmy. Kiedy powinniśmy przeprowadzić weryfikację sald konta rozrachunków z właścicielem firmy osoby fizycznej z tytułu płatności na podatek dochodowy od osób fizycznych?
Prawo bilansowe przewiduje przeprowadzanie inwentaryzacji jedną z trzech metod przyporządkowaną poszczególnym składnikom aktywów i pasywów, czyli w drodze spisu z natury lub drogą otrzymania od banków i uzyskania od kontrahentów potwierdzeń sald albo poprzez porównanie danych zarejestrowanych w księgach rachunkowych z odpowiednimi dokumentami i weryfikację wartości tych składników (tzw. metoda weryfikacji).
W odniesieniu do metody weryfikacji termin i częstotliwość inwentaryzacji aktywów i pasywów zostaną zachowane, jeżeli inwentaryzacja zostanie przeprowadzona na ostatni dzień roku obrotowego (por. art. 26 ust. 1 ustawy o rachunkowości). Na dzień bilansowy należy, w ramach inwentaryzacji w drodze weryfikacji, skontrolować m.in. konto rozrachunków z właścicielem i poddać analizie salda powstałe na kontach analitycznych w celu ich podziału na salda o charakterze przejściowym i trwałym. Zatem weryfikacji sald rozrachunków z właścicielem, w tym z tytułu płatności na podatek dochodowy od osób fizycznych, należy dokonać na ostatni dzień roku obrotowego.
Przypominamy, iż osoba fizyczna prowadząca samodzielnie działalność gospodarczą, może dowolnie dysponować środkami pieniężnymi zgromadzonymi na firmowym rachunku oraz gotówką w kasie. Wszelkiego rodzaju rozrachunki z właścicielem przedsiębiorstwa osoby fizycznej ujmuje się i rozlicza za pomocą konta 24 "Pozostałe rozrachunki" (w analityce: Rozrachunki z właścicielem) z analityką rozbudowaną według potrzeb jednostki.
Do rozrachunków (należności i zobowiązań) o charakterze przejściowym należą te z nich, które będą podlegały rozliczeniu w następnych okresach, jak np. pobrane przez właściciela zaliczki na wydatki firmowe, czy podróże służbowe, dokonywane przez właściciela firmy płatności z kontrahentami. Pozostają one na dzień bilansowy na koncie 24 "Pozostałe rozrachunki", a w bilansie prezentuje się je odpowiednio jako inne należności od pozostałych jednostek - w aktywach bilansu lub jako inne zobowiązania od pozostałych jednostek - w pasywach bilansu.
Z kolei rozrachunki o charakterze trwałym korygują w pasywach bilansu wielkość kapitału właściciela. Dotyczą one m.in. takiej operacji jak opłacanie w trakcie roku obrotowego przez przedsiębiorcę (właściciela) z rachunku firmowego swojej zaliczki na podatek dochodowy.
Ujęcie w księgach rachunkowych firmy zaliczki na podatek dochodowy opłacanej za właściciela może przebiegać w sposób zaprezentowany poniżej.
Ewidencja księgowa zaliczek na podatek dochodowy właściciela przedsiębiorstwa
|
Trwałe różnice zależnie od przyjętego w polityce rachunkowości jednostki postępowania mogą pozostawać na dzień bilansowy jako salda kont analitycznych do konta 24 bądź też mogą zostać przeksięgowane na konto 80 "Kapitał właściciela". Przeksięgowania zweryfikowanego salda konta rozrachunków z właścicielem z tytułu zaliczek na podatek dochodowy wskazane jest dokonać na dzień bilansowy. Bez względu jednak na to, na jakim koncie pozostanie wymienione w pytaniu saldo (tj. na koncie 24 lub koncie 80), skoryguje ono wielkość kapitału właściciela wykazaną w pasywach bilansu w pozycji A. "Kapitał (fundusz) własny".
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradnikKsiegowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum - Rachunkowość
Forum aktywnych księgowych
|