Przyjęcie zapłaty należności bezpośrednio do kasy walutowej
Posiadamy należność za sprzedane produkty wyrażoną w walucie obcej. Kontrahent uregulował jej kwotę bezpośrednio do kasy walutowej. Czy kwotę otrzymanej do kasy należności trzeba wycenić po kursie średnim NBP z dnia poprzedzającego dzień otrzymania waluty?
TAK. Jeżeli należność w walucie obcej wpłacana jest bezpośrednio do kasy walutowej, to do przeliczenia jej na złote trzeba przyjąć średni kurs ogłoszony przez NBP z dnia poprzedzającego dzień otrzymania zapłaty.
Zasady wyceny w ciągu roku transakcji w walutach obcych są uregulowane w art. 30 ust. 2 ustawy o rachunkowości. W świetle tego przepisu operacje gospodarcze wyrażone w walutach obcych ujmuje się w księgach rachunkowych na dzień ich przeprowadzenia odpowiednio po kursie:
1) faktycznie zastosowanym w tym dniu, wynikającym z charakteru operacji - przy sprzedaży lub kupnie walut oraz zapłacie należności lub zobowiązań,
2) średnim ogłoszonym dla danej waluty przez NBP z dnia poprzedzającego ten dzień - w przypadku zapłaty należności lub zobowiązań, jeżeli nie jest zasadne zastosowanie kursu, o którym mowa w pkt 1, a także przy pozostałych operacjach.
Zapłatę należności bezpośrednio do kasy walutowej przelicza się na złote po kursie średnim NBP z dnia poprzedzającego dzień otrzymania tej należności. Należy podkreślić, że w tej sytuacji nie istnieje możliwość zastosowania kursu faktycznego, o którym mowa w art. 30 ust. 2 pkt 1 ustawy o rachunkowości. W przypadku otrzymania waluty do kasy walutowej jako zapłaty należności nie dochodzi bowiem do sprzedaży lub kupna waluty.
W księgach rachunkowych operacja otrzymania należności bezpośrednio do kasy walutowej może być ewidencjonowana na podstawie dowodu "KP - Kasa przyjmie" zapisem:
- Wn konto 10-1 "Kasa walutowa",
- Ma konto 20 "Rozrachunki z odbiorcami".
Na operacji otrzymania należności w walucie obcej mogą wystąpić różnice kursowe. Pojawiają się one wtedy, gdy kurs waluty zastosowany do wyceny należności na dzień jej powstania jest inny niż kurs waluty przyjęty przy jej wycenie w dniu jej otrzymania. Generalnie dodatnie różnice kursowe zalicza się do przychodów finansowych, a ujemne różnice kursowe do kosztów finansowych. Można je wprowadzić do ksiąg rachunkowych następującym zapisem:
a) dodatnie różnice kursowe od otrzymanej należności
- Wn konto 20 "Rozrachunki z odbiorcami",
- Ma konto 75-0 "Przychody finansowe",
b) ujemne różnice kursowe od otrzymanej należności
- Wn konto 75-1 "Koszty finansowe",
- Ma konto 20 "Rozrachunki z odbiorcami".
Przykład
Założenia
Dekretacja
Księgowania |
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradnikKsiegowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum - Rachunkowość
Forum aktywnych księgowych
|