Jak ewidencjonować wpływ należności w ratach?
Dokonaliśmy sprzedaży towarów do kontrahenta z Belgii. Zapłata jest regulowana w ratach na nasz rachunek walutowy. Czy wyceny poszczególnych rat trzeba dokonywać oddzielnie, czy można stosować do wyceny wszystkich rat kurs przyjęty do przeliczenia pierwszej z nich?
Gdy należność jest regulowana w ratach, to każdy jej wpływ na rachunek walutowy powinien być przez Czytelników wyceniany odrębnie zgodnie z właściwym dla danego wpływu kursem waluty.
W zależności od charakteru operacji wyrażonych w walutach obcych w księgach ujmuje się je i wycenia na dzień ich przeprowadzenia w następujący sposób:
1) w przypadku sprzedaży lub kupna walut oraz zapłaty należności lub zobowiązań wycena następuje po kursie faktycznie zastosowanym w tym dniu, wynikającym z charakteru operacji,
2) w razie zapłaty należności lub zobowiązań, jeżeli nie jest zasadne zastosowanie kursu faktycznego, a także w przypadku pozostałych operacji, wyceny dokonuje się po kursie średnim ogłoszonym dla danej waluty przez NBP z dnia poprzedzającego ten dzień.
Stanowi o tym art. 30 ust. 2 ustawy o rachunkowości.
Z racji tego, że w związku z wpływem zagranicznej należności na rachunek walutowy nie dochodzi do sprzedaży ani kupna waluty, operację tę należy wycenić według kursu średniego ogłoszonego przez NBP w dniu poprzedzającym dzień otrzymania tej należności. Regulowanie jej w ratach oznacza konieczność odrębnego przeliczania na złote każdego wpływu i oddzielnego rozliczania różnic kursowych.
Przykład
Założenia
Dekretacja
Księgowania |
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradnikKsiegowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum - Rachunkowość
Forum aktywnych księgowych
|