Powstanie należności w związku ze sprzedażą zbędnych materiałów
Nasza jednostka sprzedała część surowców produkcyjnych, które zalegały w magazynie i nie były już wykorzystywane w procesie produkcji. Stanowiły one materiały ujmowane w księgach w cenie nabycia. W jaki sposób księgować powstanie należności i przychodu z tytułu sprzedaży materiałów? Czy wartość sprzedanych surowców należy zaliczać do kosztów działalności operacyjnej w zespole 4?
W księgach rachunkowych wartości sprzedanych materiałów nie odnosi się w ciężar kosztów działalności operacyjnej. Dlatego nieprawidłowe jest ujmowanie kosztu sprzedanych materiałów na koncie w zespole 4.
Zasadniczo przychód ze sprzedaży materiałów odnosi się na konto 74-0 "Sprzedaż materiałów", a wartość sprzedanych materiałów ujmuje się na koncie 74-1 "Wartość sprzedanych materiałów". Jednak jeśli sprzedaż materiałów występuje w jednostce incydentalnie, wtedy przychód z tej transakcji można ująć na koncie 76-0 "Pozostałe przychody operacyjne", a wartość sprzedanych materiałów na koncie 76-1 "Pozostałe koszty operacyjne". Każda jednostka we własnym zakresie ustala, w jaki sposób będzie ewidencjonowała sprzedaż materiałów nabytych na własne potrzeby (tu: do produkcji). Odpowiedni zapis w tej kwestii powinien zostać zawarty w przyjętych zasadach (polityce) rachunkowości. Wartości sprzedanych materiałów, wcześniej zakupionych na własne potrzeby jednostki, nie odnosi się do kosztów działalności operacyjnej. Sprzedaż materiałów nie jest bowiem bezpośrednio związana z podstawową działalnością jednostki.
W księgach rachunkowych przychód ze sprzedaży materiałów, na podstawie wystawionej faktury sprzedaży, można ująć w następujący sposób:
a) wartość brutto należności
- Wn konto 20 "Rozrachunki z odbiorcami",
b) VAT należny
- Ma konto 22-1 "Rozrachunki z tytułu VAT należnego",
c) wartość netto przychodu
- Ma konto 74-0 "Sprzedaż materiałów".
Wówczas wartość wydanych z magazynu materiałów w związku z ich sprzedażą należy odnieść na konto 74-1 "Wartość sprzedanych materiałów". Można tego dokonać, np. w oparciu o dowód "WZ - Wydanie na zewnątrz", zapisem:
- Wn konto 74-1 "Wartość sprzedanych materiałów",
- Ma konto 31 "Materiały".
Jeśli materiały są ujmowane w stałych cenach ewidencyjnych różniących się od ceny ich zakupu lub nabycia, to przy ich rozchodzie w wyniku zbycia trzeba wyksięgować także odchylenia od cen ewidencyjnych przypadających na sprzedane materiały figurujące na koncie 34-1 "Odchylenia od cen ewidencyjnych materiałów".
W sytuacji gdy sprzedaż materiałów w jednostce występowałaby rzadko i w zasadach (polityce) rachunkowości przyjęte zostałoby rozwiązanie, że ich sprzedaż rozliczana jest jako pozostałe koszty i przychody operacyjne, to zapisy księgowe dotyczące tej sprzedaży mogłyby przebiegać w sposób zaprezentowany w przykładzie.
Przykład
Założenia
Dekretacja
Księgowania |
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradnikKsiegowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum - Rachunkowość
Forum aktywnych księgowych
|