Rozliczenie podatku VAT za dany miesiąc
Jestem podatnikiem VAT. Sporządzając deklarację VAT, kwoty podatku naliczonego i należnego zaokrąglam do pełnych złotych. Na jakim koncie należy księgować różnice powstałe na skutek tych zaokrągleń?
Jednostki prowadzące księgi rachunkowe VAT naliczony oraz VAT należny ewidencjonują w trakcie danego okresu rozliczeniowego najczęściej na wyodrębnionych kontach analitycznych do konta 22 "Rozrachunki publicznoprawne", tj. 22-1 "Rozrachunki z tytułu VAT należnego" i 22-2 "VAT naliczony i jego rozliczenie". Sposób ewidencji rozrachunków z tytułu VAT powinien wynikać z dokumentacji opisującej przyjęte w jednostce zasady (politykę) rachunkowości, o której mowa w art. 10 ust. 1 ustawy o rachunkowości.
Kwoty VAT należnego w oparciu o faktury sprzedaży księguje się po stronie Ma konta 22-1, a kwotę VAT naliczonego na podstawie faktur zakupu po stronie Wn konta 22-2. Podatek naliczony i należny są ujmowane w księgach rachunkowych oraz w rejestrach zakupu i sprzedaży w kwotach wynikających z dokumentów źródłowych, tj. w złotówkach i groszach. Po zakończeniu okresu rozliczeniowego suma VAT należnego i suma VAT naliczonego dotyczące bieżącego okresu, za który sporządzana jest deklaracja, podlegają przeksięgowaniu na konto 22-3 "Rozrachunki z urzędem skarbowym z tytułu VAT". Na koncie tym ustala się, czy za dany okres powstało do zapłaty zobowiązanie z tytułu VAT, czy nadwyżka VAT naliczonego nad należnym. Przeksięgowanie na konto 22-3 może być przeprowadzane na dwa sposoby, a mianowicie:
a) w wartościach wynikających z kont 22-1 i 22-2, czyli w złotówkach i groszach,
b) w kwotach zaokrąglonych do pełnych złotych, tak jak wynika z deklaracji VAT.
Podstawę opodatkowania oraz kwotę VAT należnego i naliczonego wykazuje się bowiem w deklaracji VAT w pełnych złotych. Zaokrąglenie to polega na tym, że końcówki kwot wynoszące mniej niż 50 groszy pomija się, a końcówki kwot wynoszące 50 groszy i więcej podwyższa się do pełnych złotych. Wynika to z art. 63 § 1 Ordynacji podatkowej (Dz. U. z 2020 r. poz. 1325).
W księgach rachunkowych różnice z zaokrągleń podatku VAT odnosi się na konto 76-0 "Pozostałe przychody operacyjne" bądź konto 76-1 "Pozostałe koszty operacyjne". Jeżeli VAT naliczony i należny jest przeksięgowywany na konto 22-3 w kwotach wynikających z kont 22-1 i 22-2 (tj. w złotówkach i groszach), to różnice te ustala się w korespondencji z kontem 22-3 (przykład). Jeśli natomiast na konto 22-3 są przeksięgowywane wielkości zaokrąglone do pełnych złotych, to różnice te są księgowane na kontach 22-1 i 22-2.
Przykład
Założenia
a) saldo Ma konta 22-1 "Rozrachunki z tytułu VAT należnego" 11.568,77 zł, b) saldo Wn konta 22-2 "VAT naliczony i jego rozliczenie" 9.687,56 zł.
Dekretacja
Księgowania |
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PrzewodnikKsiegowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum - Rachunkowość
Forum aktywnych księgowych
|