Ewidencja wypłaty dywidendy wspólnikom
W spółce z o.o. wypłacono zaliczkę na poczet dywidendy należnej za 2019 r. W jaki sposób powinna przebiegać ewidencja księgowa wypłaty dywidendy wspólnikom po zatwierdzeniu sprawozdania finansowego za 2019 r., uwzględniająca potrącony podatek dochodowy?
Wspólnik spółki z o.o. ma prawo do udziału w zysku wynikającym z rocznego sprawozdania finansowego i przeznaczonym do podziału uchwałą zgromadzenia wspólników. Wynika to z art. 191 § 1 Kodeksu spółek handlowych (Dz. U. z 2019 r. poz. 505 ze zm.). Sposób ustalania wysokości należnej wspólnikom spółki z o.o. dywidendy określony został w art. 192 K.s.h. Na podstawie tego przepisu kwota przeznaczona do podziału pomiędzy wspólników nie może przekraczać sumy następujących wartości:
a) zysku za ostatni rok obrotowy,
b) niepodzielonych zysków z lat ubiegłych,
c) kwot przeniesionych z utworzonych z zysku kapitałów zapasowego i rezerwowych, które mogą być przeznaczone do podziału.
Uzyskaną wielkość trzeba pomniejszyć o niepokryte straty, udziały własne oraz kwoty, które zgodnie z ustawą lub umową spółki powinny być przekazane z zysku za ostatni rok obrotowy na kapitały zapasowy lub rezerwowe.
W przypadku gdy koszty prac rozwojowych zakwalifikowanych jako aktywa spółki nie zostały całkowicie odpisane, nie można dokonać podziału zysku odpowiadającego równowartości kwoty nieodpisanych kosztów prac rozwojowych, chyba że kwota kapitałów rezerwowych i zapasowych dostępnych do podziału i zysków z lat ubiegłych jest co najmniej równa kwocie kosztów nieodpisanych (art. 191 § 4 K.s.h.).
Uprawnionymi do dywidendy za dany rok obrotowy są wspólnicy, którym udziały przysługiwały w dniu powzięcia uchwały o podziale zysku. Dywidendę wypłaca się w dniu określonym w uchwale wspólników. Jeżeli uchwała wspólników takiego dnia nie określa, dywidenda jest wypłacana w dniu określonym przez zarząd. Zasady te wynikają z art. 193 K.s.h.
W księgach rachunkowych operację przeznaczenia zysku netto na wypłatę wspólnikom dywidendy można ująć zapisem:
- Wn konto 82 "Rozliczenie wyniku finansowego" (w analityce: Zysk netto za 2019 r.),
- Ma konto 24 "Pozostałe rozrachunki" (w analityce: Konto imienne wspólnika).
Jeśli wystąpi obowiązek pobrania zryczałtowanego podatku dochodowego od kwoty wypłacanej dywidendy, spółka wypłacająca dywidendę powinna dokonać w ewidencji księgowej następującego zapisu:
- Wn konto 24 "Pozostałe rozrachunki" (w analityce: Konto imienne wspólnika),
- Ma konto 22 "Rozrachunki publicznoprawne" (w analityce: Rozrachunki z urzędem skarbowym z tytułu zryczałtowanego podatku dochodowego wspólników).
Operację wypłaty dywidendy pomniejszonej o pobrany zryczałtowany podatek dochodowy księguje się na podstawie wyciągu bankowego zapisem:
- Wn konto 24 "Pozostałe rozrachunki" (w analityce: Konto imienne wspólnika),
- Ma konto 13-0 "Rachunek bieżący".
Istotne jest, że w sytuacji gdy wspólnikowi wypłacono wcześniej zaliczkę na poczet dywidendy, to jej kwotę należy uwzględnić przy ustalaniu należnej wspólnikowi dywidendy za dany rok obrotowy.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PrzewodnikKsiegowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum - Rachunkowość
Forum aktywnych księgowych
|