Opłata ponoszona za wywóz odpadów komunalnych
Nabyliśmy nieruchomość, w której po jej przystosowaniu będziemy prowadzić działalność gospodarczą. W gminie, na terenie której znajduje się ta nieruchomość, opłaty za wywóz odpadów komunalnych są pobierane przez tę gminę. W związku z tym co miesiąc będziemy regulować przelewem na wskazany przez urząd gminy rachunek bankowy opłatę za wywóz śmieci. Na jakim koncie księgowym należy ewidencjonować wydatek z tego tytułu?
Opłatę za wywóz odpadów komunalnych w firmie Czytelników należy ujmować w księgach rachunkowych w ciężar kosztów działalności operacyjnej.
W sytuacji gdy w gminie, na terenie której znajduje się nieruchomość, właściciele nieruchomości niezamieszkałych są objęci systemem opłatowym (tj. gmina zapewnia odbiór odpadów komunalnych), to właściciele takich nieruchomości są zobowiązani wnosić na rzecz gminy opłatę za gospodarowanie tymi odpadami. Obowiązek ponoszenia takiej opłaty powstaje generalnie za każdy miesiąc, w którym na danej nieruchomości zamieszkuje mieszkaniec, a w przypadku nieruchomości, na których nie zamieszkują mieszkańcy - za każdy miesiąc, w którym na danej nieruchomości powstały odpady komunalne. Wynika to z art. 6h i 6i ust. 1 ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz. U. z 2019 r. poz. 2010 ze zm.). Opłaty te wnosi się w ustalonym terminie na rachunek bankowy wskazany przez gminę.
Na podstawie art. 6q ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach w sprawach dotyczących opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi zastosowanie mają przepisy Ordynacji podatkowej. Z tym że uprawnienia organów podatkowych przysługują wójtowi, burmistrzowi lub prezydentowi miasta. Przedsiębiorcy, którzy wnoszą opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnymi na rachunek bankowy urzędu gminy, opłatę tę powinni zatem księgować na koncie 22 "Rozrachunki publicznoprawne" (w analityce: Urząd gminy - opłata za wywóz odpadów komunalnych).
Drugostronnie opłatę tę odnosi się do kosztów działalności operacyjnej jednostki. Należy nią obciążyć koszty w okresie, za który jest należna. Wynika to z zasady memoriału wskazanej w art. 6 ust. 1 ustawy o rachunkowości, na mocy której w księgach rachunkowych ujmuje się wszystkie osiągnięte, przypadające na rzecz jednostki przychody i obciążające ją koszty związane z tymi przychodami dotyczące danego roku obrotowego, niezależnie od terminu ich zapłaty.
Opłatę za wywóz odpadów komunalnych można księgować na podstawie dowodu "PK - polecenie księgowania" na koncie 40 "Koszty według rodzajów" (w analityce: Podatki i opłaty) lub koncie w zespole 5. Jeśli w firmie Czytelników koszty działalności operacyjnej są ewidencjonowane jednocześnie na kontach zespołu 4 i 5, to opłatę mogą ujmować zapisem:
- Wn konto 40 "Koszty według rodzajów" (w analityce: Podatki i opłaty),
- Ma konto 22 "Rozrachunki publicznoprawne" (w analityce: Urząd gminy - opłata za wywóz odpadów komunalnych)
oraz równolegle
- Wn konto zespołu 5,
- Ma konto 49 "Rozliczenie kosztów".
Ewidencja uregulowania opłaty na rachunek bankowy urzędu gminy może przebiegać na podstawie wyciągu bankowego zapisem:
- Wn konto 22 "Rozrachunki publicznoprawne" (w analityce: Urząd gminy - opłata za wywóz odpadów komunalnych),
- Ma konto 13-0 "Rachunek bieżący".
Warto zaznaczyć, że w sytuacji gdy zapłata następuje w tym samym miesiącu, którego opłata dotyczy, to można ją księgować bezpośrednio z wyciągu bankowego. Wówczas pominąć można ewidencję na koncie 22 i odnieść wielkość opłaty w koszty zapisem:
- Wn konto 40 "Koszty według rodzajów" (w analityce: Podatki i opłaty),
- Ma konto 13-0 "Rachunek bieżący"
oraz równolegle
- Wn konto zespołu 5,
- Ma konto 49 "Rozliczenie kosztów".
Podstawa prawna
Ustawa z dnia 29.09.1994 r. o rachunkowości (Dz. U. z 2019 r. poz. 351 ze zm.)
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PrzewodnikKsiegowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum - Rachunkowość
Forum aktywnych księgowych
|