Księgowania u dłużnika dotyczące ulgi na złe długi
Zakupiliśmy towary, jednak nie zapłaciliśmy zobowiązania za zakupiony towar. W związku z tym, że minęło już 90 dni od upływu terminu płatności wskazanego na fakturze, jesteśmy zobowiązani skorygować VAT naliczony. Na jakim koncie powinniśmy ująć w księgach rachunkowych korektę VAT naliczonego? Jak postąpić, gdy po dokonaniu korekty zapłacimy zobowiązanie?
W przypadku nieuregulowania należności wynikającej z faktury dokumentującej dostawę towarów lub świadczenie usług na terytorium kraju w terminie 90 dni od dnia upływu terminu jej płatności określonego w umowie lub na fakturze, dłużnik jest obowiązany do korekty odliczonej kwoty podatku wynikającej z tej faktury, w rozliczeniu za okres, w którym upłynął 90. dzień od dnia upływu terminu płatności określonego w umowie lub na fakturze. Wynika to z art. 89b ust. 1 ustawy o VAT (Dz. U. z 2020 r. poz. 106 ze zm.).
W ustawie o rachunkowości nie zostało uregulowane, w jaki sposób należy dokonywać w księgach rachunkowych dłużnika ewidencji korekty VAT naliczonego w związku z obowiązkiem zastosowania tzw. ulgi na złe długi. Wobec tego każdy podmiot we własnym zakresie powinien przyjąć w tej kwestii rozwiązanie, opisać je w zasadach (polityce) rachunkowości i stosować w sposób ciągły w kolejnych okresach sprawozdawczych.
Operację zmniejszenia (korekty) VAT naliczonego w księgach dłużnika w związku z zastosowaniem ulgi na złe długi ujmuje się po stronie Ma na koncie 22-2 "VAT naliczony i jego rozliczenie". Drugostronnie kwotę podatku księguje się w praktyce na wyodrębnionym koncie rozrachunkowym (tj. koncie zespołu 2; może to być np. konto 24 "Pozostałe rozrachunki" lub odpowiednie konto analityczne do konta 22 "Rozrachunki publicznoprawne") albo na koncie pozostałych rozliczeń międzyokresowych.
U Czytelników korekta VAT naliczonego może zostać wprowadzona do ksiąg rachunkowych w następujący sposób:
- Wn konto zespołu 2, np. konto 24 "Pozostałe rozrachunki" lub odpowiednie konto analityczne do konta 22 "Rozrachunki publicznoprawne", albo konto 65 "Pozostałe rozliczenia międzyokresowe",
- Ma konto 22-2 "VAT naliczony i jego rozliczenie".
Kwota korekty VAT naliczonego figuruje na koncie zespołu 2 lub 65 do czasu zapłaty zobowiązania (przykład) lub jego odpisania na skutek np. umorzenia lub przedawnienia.
W przypadku uregulowania należności po dokonaniu korekty podatnik ma prawo do zwiększenia kwoty podatku naliczonego w rozliczeniu za okres, w którym należność uregulowano (art. 89b ust. 4 ustawy o VAT). W księgach rachunkowych zwiększenie VAT naliczonego ujmuje się po stronie Wn konta 22-2 "VAT naliczony i jego rozliczenie" następującym zapisem:
- Wn konto 22-2 "VAT naliczony i jego rozliczenie",
- Ma konto zespołu 2, np. konto 24 "Pozostałe rozrachunki" lub odpowiednie konto analityczne do konta 22 "Rozrachunki publicznoprawne", albo konto 65 "Pozostałe rozliczenia międzyokresowe".
Przykład
Założenia
Dekretacja
Księgowania |
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PrzewodnikKsiegowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum - Rachunkowość
Forum aktywnych księgowych
|