Ujęcie faktur korygujących w księdze podatkowej
Jeden z naszych odbiorców w listopadzie 2019 r. zareklamował część zakupionych w październiku br. towarów. Reklamację uznaliśmy i wystawiliśmy fakturę korygującą. Wystąpiliśmy także z reklamacją do naszego dostawcy, który ją uznał i wystawił fakturę korygującą. Jak należy ująć w księdze podatkowej obie faktury korygujące, tj. jedną dotyczącą przychodów i drugą związaną z kosztami?
W księdze podatkowej przychody ze sprzedaży związane ze zwrotem towarów należy skorygować w miesiącu, w którym wystawiono fakturę korygującą. Dokonuje się tego poprzez wpisanie wartości korekty ze znakiem minus lub na czerwono do księgi w kolumnie 7 "Wartość sprzedanych towarów i usług". Natomiast korektę kosztów dotyczących zwrotu towarów trzeba przeprowadzić w dacie otrzymania faktury korygującej. Kwotę korekty ujmuje się w księdze podatkowej w kolumnie 10 "Zakup towarów handlowych i materiałów wg cen zakupu" ze znakiem minus lub na czerwono. Ponadto warto w księdze w kolumnie 17 "Uwagi" odnotować, której pozycji w księdze dotyczy dana korekta.
Jeśli korekta przychodu nie jest spowodowana błędem rachunkowym lub inną oczywistą omyłką, dokonuje się jej poprzez zmniejszenie lub zwiększenie przychodów osiągniętych w okresie rozliczeniowym, w którym została wystawiona faktura korygująca lub, w przypadku braku faktury, inny dokument potwierdzający przyczyny korekty. Jeżeli w danym okresie rozliczeniowym podatnik nie osiągnął przychodów lub osiągnięte przychody są niższe od kwoty zmniejszenia, to jest on obowiązany zwiększyć koszty uzyskania przychodów o kwotę, o którą nie zostały zmniejszone przychody. Mowa o tym w art. 14 ust. 1m-1n ustawy o pdof.
Z kolei, gdy korekta kosztu uzyskania przychodów nie jest spowodowana błędem rachunkowym lub inną oczywistą omyłką, korekty dokonuje się poprzez zmniejszenie lub zwiększenie kosztów uzyskania przychodów poniesionych w okresie rozliczeniowym, w którym otrzymano fakturę korygującą lub, w przypadku braku faktury, inny dokument potwierdzający przyczyny korekty (art. 22 ust. 7c ustawy o pdof).
Przykład
Założenia W październiku 2019 r. przedsiębiorca w związku ze złożoną przez nabywcę reklamacją otrzymał zwrot części towarów, które zostały sprzedane we wrześniu 2019 r. Reklamację uznano i w dniu 25 października 2019 r. wystawiono fakturę korygującą na kwotę netto 1.440 zł. Przedsiębiorca zgłosił reklamację wadliwego towaru do dostawcy, który ją uznał i w dniu 30 października 2019 r. wystawił fakturę korygującą na kwotę netto 1.100 zł. Przedsiębiorca otrzymał ją w dniu 31 października 2019 r. Zapisy w księdze podatkowej W księdze podatkowej za październik 2019 r. przedsiębiorca dokonał korekty:
|
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradnikKsiegowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum - Rachunkowość
Forum aktywnych księgowych
|