Różnice kursowe w księdze podatkowej
Moja firma świadczy usługi także na terenie Niemiec. Jeden z odbiorców z Niemiec uregulował należność za usługę wykazaną na fakturze w euro na mój rachunek walutowy. Czy na tę okoliczność powinienem wyliczyć różnice kursowe i wpisać je do księgi podatkowej?
Jeżeli na skutek zapłaty należności wyrażonych w walucie obcej na rachunek walutowy przedsiębiorcy powstały różnice kursowe, jest on zobowiązany ich wartość wpisać do księgi podatkowej. Przy czym dodatnie różnice kursowe ujmuje się w księdze w kolumnie 8 "Pozostałe przychody", a ujemne różnice kursowe podlegają ewidencji w księdze w kolumnie 13 "Pozostałe wydatki".
W sytuacji gdy operacje gospodarcze wyrażone są w walucie obcej trzeba przeliczyć je na złote według odpowiedniego kursu walutowego. Jak określa art. 24c ust. 4 ustawy o pdof wpływ należności wyrażonej w walucie obcej na rachunek walutowy wycenia się po kursie średnim NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień otrzymania waluty. Nie dochodzi wówczas do rzeczywistej wymiany waluty, tj. do jej kupna ani do sprzedaży, nie ma możliwości przyjęcia w tym przypadku kursu faktycznie zastosowanego. Gdy wartość przychodu należnego wyrażonego w walucie obcej po przeliczeniu na złote według kursu średniego NBP różni się od wartości tego przychodu w dniu jego otrzymania, to powstają dodatnie lub ujemne różnice kursowe. Dodatnie różnice kursowe występują, gdy wartość przychodu należnego wyrażonego w walucie obcej po przeliczeniu na złote jest niższa od wartości tego przychodu ustalonej w dniu jego otrzymania. Ich wartość zwiększa przychody podatkowe. Jeżeli wystąpi sytuacja odwrotna, tj. wartość przychodu należnego wyrażonego w walucie obcej wycenionego w złotych jest wyższa od wartości tego przychodu na dzień jego otrzymania, występują ujemne różnice kursowe, które odnosi się na zwiększenie kosztów podatkowych.
Dlatego w dacie wpływu należności wyrażonej w walucie obcej na rachunek walutowy przedsiębiorca powinien wpisać do księgi różnice kursowe powstałe w wyniku jej uregulowania. Kwotę dodatnich różnic wpisze do księgi w kolumnie 8 "Pozostałe przychody", a w przypadku ujemnych dokona wpisu w kolumnie 13 "Pozostałe wydatki". Tak stanowi pkt 8 i pkt 13 objaśnień zawartych w załączniku nr 1 do rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradnikKsiegowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum - Rachunkowość
Forum aktywnych księgowych
|