Usługi podwykonawców w księdze podatkowej
Prowadzę firmę, która świadczy usługi transportowe i spedycyjne. Zdarza się, że na potrzeby prowadzonej działalności nabywam usługi transportowe od podwykonawców. Czy koszty tych usług powinienem ewidencjonować w księdze podatkowej w kolumnie 10, czy 13?
Gdy koszty usług podwykonawców nabywane przez podatnika stają się główną substancją wyrobu gotowego, tu: wykonywanej usługi, albo bezpośrednio oddają mu swoje właściwości, to ich koszt należy ujmować w księdze podatkowej w kolumnie 10 "Zakup towarów handlowych i materiałów wg cen zakupu".
Wykonane usługi uznawane są za wyroby gotowe (§ 3 pkt 1 lit. d rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów). W związku z tym usługi transportowe świadczone przez firmę Czytelnika, która w ramach prowadzonej działalności gospodarczej wykonuje usługi transportowe i spedycyjne, trzeba traktować jako wyroby gotowe. Do kosztu wytworzenia wyrobu gotowego zaliczane są wszelkie koszty związane bezpośrednio i pośrednio z wykonywaniem usług.
Zatem jeśli w celu zrealizowania usług firma nabywa usługi transportowe od podwykonawców, które stają się główną substancją wyrobu gotowego (tj. usługi), to ich koszt należy zakwalifikować do materiałów podstawowych i ująć go w księdze w kolumnie 10. Potwierdza to odpowiedź Ministerstwa Finansów z dnia 28 lutego 2017 r. na pytanie naszego Wydawnictwa, w której stwierdzono, że: "(...) podatnicy prowadzący działalność produkcyjną i usługową, zakupione usługi podwykonawców stanowiące główny element wyrobu gotowego (wykonanej usługi) powinni wpisywać w kolumnie 10 »Zakup towarów handlowych i materiałów wg cen zakupu« podatkowej księgi przychodów i rozchodów".
Przykład
Podatnik świadczący usługi transportowe, prowadzący księgę podatkową korzysta z usług podwykonawców. Usługi te stanowią u niego główną substancję wyrobu gotowego, tj. usługi transportowej. Podatnik otrzymał wystawioną w dniu 4 listopada 2019 r. fakturę dotyczącą usługi transportowej, która została wykonana 8 listopada, na kwotę netto 2.000 zł (plus VAT 460 zł). Koszt wynikający z tej faktury, tj. 2.000 zł, podatnik ujął w księdze za listopad 2019 r., pod datą jej wystawienia, w kolumnie 10 "Zakup towarów handlowych i materiałów wg cen zakupu". |
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradnikKsiegowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum - Rachunkowość
Forum aktywnych księgowych
|