Ujęcie w księdze przychodów z najmu
Spółka jawna od listopada 2019 r. wynajmuje halę magazynową w budynku stanowiącym jej środek trwały. Umowa z najemcą została zawarta na okres 2 lat. Czynsz będzie rozliczany w okresach miesięcznych. Pod jaką datą należy w takiej sytuacji wpisać do księgi podatkowej przychody z tytułu najmu hali?
Jeśli przychód z tytułu najmu hali magazynowej, zgodnie z zawartą umową, będzie rozliczany w okresach miesięcznych, to jego wartość należy wpisywać do księgi podatkowej w ostatnim dniu danego miesiąca.
Za datę powstania przychodu z tytułu świadczenia usług generalnie uważa się dzień wykonania usługi albo częściowego wykonania usługi, nie później niż dzień wystawienia faktury albo uregulowania należności. Przy czym, jak stanowi art. 14 ust. 1e ustawy o pdof, jeśli strony ustalą, że usługa jest rozliczana w okresach rozliczeniowych, za datę powstania przychodu uznaje się ostatni dzień okresu rozliczeniowego określonego w umowie lub na wystawionej fakturze, nie rzadziej niż raz w roku. Dlatego, jeśli zgodnie z umową zawartą z najemcą czynsz będzie rozliczany w okresach miesięcznych, to do księgi podatkowej jego kwotę należy wpisywać w ostatnim dniu danego miesiąca.
Spółka jawna przychody z tytułu najmu hali magazynowej, gdy jest on świadczony w ramach podstawowej działalności gospodarczej, będzie wpisywała do księgi podatkowej w kolumnie 7 "Wartość sprzedanych towarów i usług". Natomiast jeśli spółka jawna prowadzi działalność gospodarczą w innym zakresie, a przychody z najmu środków trwałych są osiągane dodatkowo, to przychody te zewidencjonuje w księdze w kolumnie 8 "Pozostałe przychody".
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradnikKsiegowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum - Rachunkowość
Forum aktywnych księgowych
|