Przychody w księdze podatkowej - Dodatek do Gazety Podatkowej nr 56 (1722) z dnia 13.07.2020
Zmniejszenie przychodu z tytułu czynszu
W dniu 30 czerwca 2020 r. wystawiłem kontrahentowi fakturę z tytułu czynszu za wynajem pawilonu handlowego za czerwiec br. Przychód ten został wpisany do księgi w kolumnie 8 "Pozostałe przychody". W związku z pandemią COVID-19 i trudnościami finansowymi kontrahent zwrócił się w lipcu 2020 r. z prośbą o obniżenie części czynszu. Zgodziłem się i udzieliłem mu rabatu. Z tego tytułu w dniu 10 lipca 2020 r. wystawiłem fakturę korygującą. W którym miesiącu powinienem wpisać ją do księgi podatkowej?
Korekta przychodów spowodowana obniżeniem czynszu w związku z udzieleniem rabatu powinna zostać przez Czytelnika rozliczona w księdze podatkowej w miesiącu wystawienia faktury korygującej.
Przyznanie kontrahentowi rabatu dotyczącego np. sprzedanej usługi czynszu wiąże się z koniecznością korekty uzyskanego z tej sprzedaży przychodu. Ustalając moment przeprowadzenia korekty, należy wziąć pod uwagę art. 14 ust. 1m i ust. 1n ustawy o pdof. Na mocy tych przepisów, w sytuacji gdy korekta przychodu nie jest spowodowana błędem rachunkowym lub inną oczywistą omyłką, dokonuje się jej poprzez zmniejszenie lub zwiększenie przychodów osiągniętych w okresie rozliczeniowym, w którym została wystawiona faktura korygująca lub, w przypadku braku faktury, inny dokument potwierdzający przyczyny korekty. Jeśli w okresie rozliczeniowym, w którym została wystawiona faktura korygująca (lub inny dokument potwierdzający przyczyny korekty), podatnik nie osiągnął przychodów lub są one niższe od kwoty zmniejszenia, ma on obowiązek zwiększyć koszty uzyskania przychodów o kwotę, o którą nie zostały zmniejszone przychody.
W przypadku obniżenia ceny świadczonej usługi wynajmu w związku z udzieleniem rabatu nie mamy do czynienia z błędem ani inną oczywistą omyłką. Oznacza to, że Czytelnik korekty przychodu ze sprzedaży powinien dokonać w miesiącu wystawienia faktury korygującej. Zatem, w księdze za lipiec 2020 r. zmniejszy przychody z tytułu świadczonej usługi na podstawie faktury korygującej. Dokona tego w kolumnie 8 "Pozostałe przychody" ze znakiem minus lub na czerwono pod datą 10 lipca 2020 r.
Trzeba jednak pamiętać, że gdyby łączna kwota przychodów za lipiec br. była niższa niż kwota korekty, to jej wartość należałoby ująć do wysokości przychodów tego miesiąca w kolumnie 8 księgi ze znakiem minus lub na czerwono. Natomiast część przewyższającą te przychody trzeba by wpisać ze znakiem dodatnim w kolumnie 13 "Pozostałe wydatki".
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradnikKsiegowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum - Rachunkowość
Forum aktywnych księgowych
|