Przychody w księdze podatkowej - Dodatek do Gazety Podatkowej nr 56 (1722) z dnia 13.07.2020
Otrzymanie towarów w darowiźnie od ojca
Otrzymałem od ojca w darowiźnie składniki majątku, które wprowadziłem do swojej działalności jako towary. Czy wartość tych towarów powinienem wpisać do księgi jako przychód i koszt?
Wartość otrzymanych w darowiźnie towarów handlowych nie powinna być ujmowana w księdze podatkowej w kolumnach przeznaczonych do ewidencji przychodów i kosztów podatkowych.
Wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń jest przychodem podatkowym (art. 14 ust. 2 pkt 8 ustawy o pdof). Jeżeli jednak są otrzymane od osób zaliczonych do I i II grupy podatkowej w rozumieniu przepisów o podatku od spadków i darowizn, stanowią przychód wolny od podatku dochodowego (art. 21 ust. 1 pkt 125 ustawy o pdof). Ojciec należy do I grupy w rozumieniu wymienionych przepisów, zatem Czytelnik nie wpisuje do księgi przychodu z tytułu otrzymanych od niego towarów.
Towary handlowe generalnie wpisuje się w cenie zakupu do kolumny 10 księgi podatkowej "Zakup towarów handlowych i materiałów wg cen zakupu". Jednak Czytelnik nie może wpisać wartości otrzymanych w darowiźnie towarów w kolumnie 10, gdyż nie spełniają one definicji kosztu uzyskania przychodu, określonej w art. 22 ust. 1 ustawy o pdof. Kosztami uzyskania przychodów są bowiem wydatki poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem wymienionych w art. 23 ustawy o pdof. Natomiast w sytuacji otrzymania towarów w darowiźnie obdarowany nie poniósł faktycznie wydatków związanych z ich zakupem. Dlatego nie może uznać ich za koszt podatkowy i wpisać do kolumny 10 księgi. Dla celów informacyjnych może jedynie ująć wartość towarów w cenie odpowiadającej cenie zakupu podobnych towarów w kolumnie 17 "Uwagi".
Ponieważ otrzymane w darowiźnie towary nie wpływają na koszty w rachunku podatkowym, nie powinny być brane pod uwagę przy ustalaniu dochodu z uwzględnieniem różnicy remanentów. Jednak żaden przepis nie zwalnia podatnika z obowiązku objęcia tych towarów spisem z natury. Powinny one zostać ujęte w spisie i wycenione w wartości podobnych składników, ale przy obliczaniu dochodu do opodatkowania nie uwzględnia się ich wartości (należy wówczas pomniejszyć łączną wartość remanentu o wartość towarów otrzymanych w darowiźnie).
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradnikKsiegowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum - Rachunkowość
Forum aktywnych księgowych
|