Wartość bilansowa budynku, gdy jego cena rynkowa jest wyższa od wartości początkowej
W latach ubiegłych wprowadziliśmy budynek do ewidencji środków trwałych na podstawie dokumentu OT, w wartości początkowej ustalonej na podstawie wyceny rzeczoznawcy. Czy możemy zmienić wartość początkową tego środka trwałego, jeżeli według aktualnej wyceny rzeczoznawcy wartość rynkowa budynku jest wyższa?
Aktualna wycena rzeczoznawcy nie jest podstawą do zmiany wartości początkowej środka trwałego. Wartość początkowa środka trwałego może ulec zwiększeniu o koszty jego ulepszenia lub ulec zmianie na skutek aktualizacji wyceny ustalonej na podstawie odrębnych przepisów. |
Środki trwałe (zarówno własne, jak i przyjęte w leasing finansowy) wycenia się nie rzadziej niż na dzień bilansowy według cen nabycia lub kosztów wytworzenia, lub wartości przeszacowanej (po aktualizacji wyceny środków trwałych), pomniejszonych o odpisy amortyzacyjne lub umorzeniowe, a także o odpisy z tytułu trwałej utraty wartości. Środki trwałe wprowadza się do ewidencji księgowej w wartości początkowej, na podstawie dowodu "OT - Przyjęcie środka trwałego", którą stanowi ich cena nabycia lub koszt wytworzenia. Cena nabycia i koszt wytworzenia obejmuje ogół kosztów poniesionych przez jednostkę do dnia przyjęcia środka trwałego do używania (por. art. 28 ust. 1 pkt 1 i art. 28 ust. 8 ustawy o rachunkowości). Wartość początkowa może (por. art. 31 ustawy o rachunkowości):
- wzrosnąć o koszty ulepszenia polegającego na przebudowie, rozbudowie, modernizacji lub rekonstrukcji i powodującego, że wartość użytkowa tego środka po zakończeniu ulepszenia przewyższa posiadaną przy przyjęciu do używania wartość użytkową, mierzoną okresem używania, zdolnością wytwórczą, jakością produktów uzyskiwanych przy pomocy ulepszonego środka trwałego, kosztami eksploatacji lub innymi miarami lub
- zmienić się o cenę ustaloną w wyniku jej aktualizacji na podstawie odrębnych przepisów; ustalona w wyniku aktualizacji wyceny wartość księgowa netto środka trwałego nie powinna być wyższa od jego wartości godziwej, której odpisanie w przewidywanym okresie jego dalszego używania jest ekonomicznie uzasadnione.
Ponadto należy pamiętać, ze powstałą na skutek aktualizacji wyceny różnicę wartości netto środków trwałych odnosi się na kapitał (fundusz) z aktualizacji wyceny i nie może ona być przeznaczona do podziału. Kapitał (fundusz) z aktualizacji wyceny podlega, z zastrzeżeniem art. 32 ust. 5 ustawy o rachunkowości, zmniejszeniu o różnicę z aktualizacji wyceny uprzednio zaktualizowanych zbywanych lub zlikwidowanych środków trwałych. Różnica ta wpływa na kapitał (fundusz) zapasowy lub inny o podobnym charakterze, o ile odrębne przepisy nie stanowią inaczej.
Zmiana wartości początkowej środka trwałego może zatem nastąpić na skutek przeprowadzonych ulepszeń środka trwałego lub na skutek aktualizacji wyceny środka trwałego. Ostatnia taka aktualizacja miała miejsce 1 stycznia 1995 r.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradnikKsiegowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum - Rachunkowość
Forum aktywnych księgowych
|