Wycena i prezentacja w bilansie zaliczki wpłaconej w walucie obcej na zakup środka trwałego
Wpłaciliśmy z własnego rachunku walutowego zaliczkę na zakup środka trwałego. Czy figurującą w księgach należność od sprzedawcy z tytułu przekazanej mu zaliczki w walucie obcej należy wycenić na dzień bilansowy?
Zaliczka to część należności wpłacana z góry, np. na poczet wykonania usługi bądź dostawy towaru. Nie pełni ona funkcji zabezpieczenia wykonania zobowiązania tylko zostaje zaliczona na poczet przyszłych świadczeń. W sytuacji gdy dostawa towarów dojdzie do skutku lub usługa zostanie wykonana zaliczkę zalicza się na poczet ceny należnej sprzedawcy.
Należność od sprzedawcy z tytułu przekazanej mu zaliczki w walucie obcej, na dzień ujęcia w księgach rachunkowych jednostka przelicza na złotówki w zależności od rozwiązań przyjętych w polityce rachunkowości do wyceny rozchodu własnych środków z rachunku walutowego, tj. po kursie:
- historycznym, tj. po którym waluta obca została przeliczona w momencie jej wpływu na rachunek walutowy; kurs ten ustala zgodnie z przyjętą metodą wyceny rozchodu waluty obcej (zgodnie z art. 35 ust. 8 w powiązaniu z art. 34 ust. 4 pkt 1-3 ustawy o rachunkowości), lub
- średnim NBP waluty obcej z dnia poprzedzającego dzień przekazania przedpłaty.
W przypadku gdy jednostka (niestosująca postanowień KSR nr 11) wpłaciła zaliczkę na poczet wykonania usługi bądź dostawy towaru przed dniem bilansowym, a realizacja świadczenia nastąpi w roku następnym, kwotę tej zaliczki ponownie wycenia na dzień bilansowy według średniego kursu NBP obowiązującego na ten dzień. |
Jeżeli zaliczka dotyczy zakupu środka trwałego, to z uwagi na fakt, iż powstałe w związku z wyceną bilansową różnice kursowe wpływają na cenę nabycia środka trwałego, a nie na wynik finansowy, wskazane jest ująć te różnice kursowe w księgach rachunkowych na koncie rozliczeń międzyokresowych.
Ewidencja księgowa różnic kursowych powstałych w wyniku wyceny na dzień bilansowy wpłaconej zaliczki
|
Jednostka sporządzająca sprawozdanie finansowe według załącznika nr 1 do ustawy o rachunkowości wykaże saldo Ma konta 84 - w pasywach bilansu w pozycji B.IV.2. "Inne rozliczenia międzyokresowe" lub saldo Wn konta 65 - w aktywach bilansu w pozycji B.IV. "Krótkoterminowe rozliczenia międzyokresowe". Natomiast kwotę wpłaconej zaliczki zaprezentuje w aktywach bilansu w pozycji A.II.3. "Zaliczki na środki trwałe w budowie".
Jednostki, które w swoich zasadach (polityce) rachunkowości mają zapis o stosowaniu KSR w stosunku do środków trwałych, w tym zapłaconych zaliczek na ich zakup, powinny stosować wyjaśnienia tam zawarte. Według KSR nr 11 na dzień bilansowy nie dokonuje się ponownej wyceny przekazanych przedpłat (zaliczek). W pkt 6.18 KSR nr 11 wyjaśniono bowiem, że przedpłaty (zaliczki) udzielone na poczet pozyskania środka trwałego wyrażone w walucie obcej - przelicza się na walutę polską jedynie na moment ich przekazania. Ze względu na ich treść ekonomiczną nie dokonuje się ponownej wyceny przekazanych przedpłat (zaliczek) ani na dzień bilansowy, ani na dzień przeprowadzenia transakcji zakupu (przyjęcia dostawy).
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradnikKsiegowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum - Rachunkowość
Forum aktywnych księgowych
|