Zaniechanie budowy środka trwałego i jego sprzedaż
Spółka z o.o. nabyła w 2018 r. nieruchomość zabytkową wymagającą rekonstrukcji, tj. odtworzenia stanu pierwotnego, z zamiarem jej wykorzystania w prowadzonej działalności opodatkowanej. Poniosła w związku z tym wydatki na zakup nieruchomości, opłaty PCC i sądowe oraz koszty usługi pośrednictwa i usługi notarialnej, od których odliczyła VAT i ujęła w księgach jako środki trwałe w budowie. W 2020 r. podjęto decyzję o sprzedaży nieruchomości wspólnikowi prowadzącemu działalność gospodarczą. Do momentu sprzedaży spółka poniesie jeszcze koszty rozpoczętych prac odtworzeniowych i od tych zakupów odliczy podatek VAT. Jak rozliczyć przychody i koszty nabycia nieruchomości przy jej sprzedaży?
W księgach rachunkowych koszty i przychody związane ze sprzedażą środków trwałych w budowie, jako koszty i przychody związane pośrednio z działalnością operacyjną jednostki, zalicza się do pozostałych kosztów i przychodów operacyjnych (por. art. 3 ust. 1 pkt 32 lit. b ustawy o rachunkowości). |
Wartość początkowa środka trwałego zależy od stanu, w jakim jednostka go pozyskała, zakresu i rodzaju działań, jakie przeprowadziła w celu zapewnienia kompletności i zdatności do użytkowania zgodnie z jej zamierzeniami, jak również okresu dostosowania środka trwałego do użytkowania. W przypadku środka trwałego, który przed przyjęciem do użytkowania wymaga przeprowadzenia różnego rodzaju prac ulepszeniowych (w tym m.in. polegających na rekonstrukcji), jego wartość początkową ustala się w łącznej kwocie obejmującej cenę nabycia i (lub) koszt wytworzenia. Z art. 3 ust. 1 pkt 16 ustawy o rachunkowości wynika, że przez środki trwałe w budowie rozumie się zaliczane do aktywów trwałych środki trwałe w okresie ich budowy, montażu lub ulepszenia już istniejącego środka trwałego. W księgach rachunkowych na koncie 08 "Środki trwałe w budowie" ujmuje się koszty stanowiące elementy kosztu wytworzenia w rozumieniu art. 28 ust. 3 i 8, ceny nabycia według art. 28 ust. 2 i 8 lub kosztu ulepszenia według definicji określonej w art. 31 ust. 1 ustawy o rachunkowości.
Obszerna baza przykładów ewidencji księgowej zdarzeń gospodarczych dostępna jest w serwisie www.indeksksiegowan.pl |
Zatem wydatki składające się na cenę nabycia nieruchomości opisanej w pytaniu, jak również późniejsze nakłady poniesione na jego rekonstrukcję, należało odnosić w księgach rachunkowych na konto 08. Z treści pytania wynika, że jednostka przyjęła takie postępowanie.
Co istotne, w świetle przepisów podatkowych, a dokładnie art. 15 ust. 4f updop, koszty zaniechanych inwestycji są potrącalne w dacie zbycia inwestycji lub ich likwidacji. Oznacza to, że wydatki poniesione na niedokończoną inwestycję mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w dwóch sytuacjach, tj. sprzedaży niedokończonej inwestycji oraz zlikwidowania zaniechanej inwestycji.
Ogół kosztów zgromadzonych przez jednostkę na koncie 08, w tym poniesionych na rekonstrukcję nieruchomości, do czasu jej sprzedaży, wskazane jest wyksięgować w dacie sprzedaży tej nieruchomości w ciężar pozostałych kosztów operacyjnych.
Ewidencja księgowa zaniechania budowy środka trwałego
|
Z kolei przychód uzyskany ze sprzedaży środka trwałego w budowie wskazane jest zaksięgować na koncie przeznaczonym do ewidencji pozostałych przychodów operacyjnych.
Ewidencja księgowa sprzedaży środka trwałego w budowie
|
Co istotne, jeżeli sprzedaż nieruchomości jest zwolniona z VAT, to może wystąpić konieczność skorygowania VAT odliczonego od jej zakupu lub od wydatków modernizacyjnych (por. art. 91 ustawy o VAT).
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradnikKsiegowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum - Rachunkowość
Forum aktywnych księgowych
|