Koszty utrzymania i zabezpieczenia budowy środka trwałego, przejściowo wstrzymanej w związku z COVID-19
Nasza jednostka buduje we własnym zakresie środek trwały. Ze względu na epidemię COVID-19 i stan zdrowia pracowników wykonujących prace przy tej budowie, byliśmy zmuszeni przejściowo wstrzymać rozpoczętą budowę. Czy koszty bilansowe dotyczące utrzymania i zabezpieczenia przejściowo wstrzymanej budowy zwiększą jej wartość? Jakich księgowań powinniśmy dokonać w związku z tym zdarzeniem?
Dla celów bilansowych koszty utrzymania i zabezpieczenia przejściowo wstrzymanej budowy środka trwałego kwalifikuje się do pozostałych kosztów operacyjnych. Zatem koszty te nie zwiększą wartości tej budowy. |
Koszty utrzymania i zabezpieczenia przejściowo wstrzymanej budowy nie są kosztami bezpośrednio dotyczącymi budowy środka trwałego, dlatego nie odnosi się ich na konto 08 "Środki trwałe w budowie". Przypominamy, że przez środki trwałe w budowie rozumie się zaliczane do aktywów trwałych środki trwałe w okresie ich budowy, montażu lub ulepszenia już istniejącego środka trwałego (por. art. 3 ust. 1 pkt 16 ustawy o rachunkowości). Na koncie 08 ujmowane są koszty stanowiące elementy składowe kosztu wytworzenia (w rozumieniu art. 28 ust. 3 i 8 ww. ustawy), ceny nabycia (w rozumieniu art. 28 ust. 2 i 8 ww. ustawy) lub kosztu ulepszenia (zdefiniowanego w art. 31 ust. 1 ww. ustawy), dotyczące środka trwałego. Jednostka może na tym koncie ujmować również zakup środków trwałych niewymagających montażu - jeśli taką zasadę przyjmie do stosowania i opisze ją w zasadach (polityce) rachunkowości.
Praktyczne komentarze ekspertów GOFINU dotyczące przeciwdziałania COVID-19 dostępne są w nowym serwisie TARCZA ANTYKRYZYSOWA |
Natomiast koszty pośrednio związane z podstawową działalnością operacyjną jednostki, do których kwalifikuje się m.in. koszty utrzymania i zabezpieczenia przejściowo wstrzymanej budowy środka trwałego zalicza się do pozostałych kosztów operacyjnych.
Jeżeli jednostka podejmie decyzję o czasowym wstrzymaniu budowy środka trwałego, czyli zakłada, że w przyszłości zostanie ona dokończona, to nakłady poniesione w okresie budowy zgromadzone na koncie 08 mogą pozostać na tym koncie. Należy pamiętać, że w przypadku gdy jednostka czasowo wstrzyma budowę środka trwałego, powinna przeprowadzić test na utratę wartości środka trwałego w budowie i w miarę potrzeby dokonać odpisu z tytułu trwałej utraty wartości. Z treści art. 28 ust. 7 ustawy o rachunkowości wynika, że z trwałą utratą wartości mamy do czynienia wtedy, gdy istnieje duże prawdopodobieństwo, że kontrolowany przez jednostkę składnik aktywów (tutaj: środek trwały w budowie) nie przyniesie w przyszłości w znaczącej części lub całości przewidywanych korzyści ekonomicznych. Odpisy aktualizujące wartość środków trwałych w budowie odnosi się w księgach rachunkowych, w ciężar pozostałych kosztów operacyjnych (por. art. 3 ust. 1 pkt 32 lit. f ustawy o rachunkowości). Odpisów dokonuje się najpóźniej na dzień bilansowy w wartości oszacowanej przez jednostkę. Przy tworzeniu odpisów aktualizujących wartość środków trwałych jednostka może skorzystać ze wskazówek zawartych w Krajowym Standardzie Rachunkowości nr 4 "Utrata wartości aktywów" (KSR nr 4).
Ewidencja księgowa kosztów utrzymania i zabezpieczenia budowy
|
W przypadku gdy jednostka wznowi budowę środka trwałego i odpis aktualizujący okaże się bezpodstawny, jego rozwiązanie w księgach rachunkowych będzie przebiegało zapisem: Wn konto 08, Ma konto 76-0 "Pozostałe przychody operacyjne". Jak wynika bowiem z pkt 9.11 KSR nr 4, korekta odpisu aktualizującego powoduje podwyższenie wartości bilansowej poszczególnych aktywów i odpowiednio wykazanie pozostałych przychodów operacyjnych lub przychodów finansowych wpływających na wynik finansowy okresu.
Warto również dodać, że jeśli jednostka całkowicie zaniecha budowy środka trwałego, to wszystkie koszty zgromadzone na koncie 08 wyksięguje z tego konta, w oparciu o pisemną decyzję kierownika i odniesie w ciężar pozostałych kosztów operacyjnych. Pod datą podjęcia takiej decyzji jednostka dokona w księgach rachunkowych zapisu: Wn konto 76-1, Ma konto 08.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradnikKsiegowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum - Rachunkowość
Forum aktywnych księgowych
|