Nakłady na bieżącą eksploatację środków trwałych
Jak rozliczyć w księgach koszty remontów i konserwacji środków trwałych? Czy zawsze odnosi się je bezpośrednio w koszty działalności operacyjnej na konta zespołu 4 i 5? Kiedy aktywuje się je do rozliczania w czasie?
Co do zasady, wydatki na remont środków trwałych odnosi się w ciężar kosztów podstawowej działalności operacyjnej jednostki (na konta zespołu 4 i 5) w momencie ich poniesienia. Według KSR nr 11 nie rozlicza się w czasie remontów bieżących (awaryjnych), uzasadnione jest natomiast rozliczanie w czasie remontów typowych (okresowych). Z kolei nakłady na remonty nadzwyczajne, które przeprowadza się w celu usunięcia skutków zdarzeń losowych, ujmowane są jako pozostałe koszty operacyjne. |
Wskazówki jak rozliczyć w księgach nakłady ponoszone na bieżącą eksploatację środków trwałych (w tym konserwacje i remonty) można znaleźć w KSR nr 11. Według punktu 7.19 tego standardu konserwacja ma na celu utrzymanie sprawności technicznej środka trwałego lub jego części. Cechuje ją mniejszy zakres prac niż remont. Konserwacje mają charakter prewencyjny, zapobiegają remontom środków trwałych. Z kolei remont to wykonywanie robót polegających na przywróceniu stanu pierwotnego istniejącego środka trwałego, w jakim został on wprowadzony do ewidencji, które nie stanowią bieżącej konserwacji. Remont nie staje się ulepszeniem w razie stosowania do remontu materiałów innych - także lepszych, niż zawartych w środku trwałym, w momencie jego przyjęcia do użytkowania, o ile nie powoduje to istotnej zmiany wartości użytkowej środka trwałego. Remonty można podzielić na: bieżące (typowe i awaryjne) oraz nadzwyczajne. W jednostkach najczęściej występują remonty bieżące (awaryjne). Zarówno remonty awaryjne, jak i typowe kwalifikuje się do kosztów okresu, w którym zostały poniesione. Remonty typowe są to remonty okresowe - powtarzane regularnie. Koszty remontów okresowych mogą być rozliczane przez cały okres międzyremontowy (jako czynne rozliczenia międzyokresowe kosztów), w zależności od przyjętych zasad (polityki) rachunkowości.
Ewidencja księgowa remontu rozliczanego w czasie w przypadku prowadzenia
Uwaga: Wskazaniem do rozliczania kosztów remontu w czasie może być wysokość poniesionych wydatków. Jeśli bowiem wydatki na remont stanowią dla jednostki istotną wartość, a jednorazowe ich ujęcie w księgach mogłoby zniekształcić wynik finansowy okresu, to wskazane jest ich rozliczanie za pośrednictwem konta 64-0. |
Natomiast remonty nadzwyczajne to remonty, które mają za zadanie usunięcie niekorzystnych skutków, jakie na środek trwały wywarły nagłe i nieprzewidziane zdarzenia, w tym także losowe (np. powodzie, pożary, wypadki samochodowe). Remonty nadzwyczajne mają na celu usuwanie skutków zniszczeń spowodowanych przez nieprzewidziane zdarzenia, nie zaś skutków zużycia środków trwałych spowodowanych ich użytkowaniem lub oddziaływaniem czynników zewnętrznych. Nakłady na remonty nadzwyczajne, które przeprowadza się w celu usunięcia skutków zdarzeń losowych ujmowane są jako pozostałe koszty operacyjne. Zdarzenie losowe, w wyniku którego następuje zniszczenie środka trwałego, może spowodować konieczność jego rekonstrukcji, częściowej lub całkowitej likwidacji. Kosztów poniesionych w związku z likwidacją lub odbudową środka trwałego nie kwalifikuje się do remontów nadzwyczajnych.
Przykład Jednostka posiada biura, które uległy znacznemu zniszczeniu na skutek pożaru. Koszt remontu, który wykonała firma zewnętrzna wyniósł: 50.000 zł (plus VAT: 11.500 zł). Jednostka zaliczyła wydatki na remont w kwocie netto: 50.000 zł do pozostałych kosztów operacyjnych (jako koszty związane z usuwaniem zdarzenia losowego), dokonując w księgach rachunkowych następujących zapisów:
|
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradnikKsiegowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum - Rachunkowość
Forum aktywnych księgowych
|