Księgowania uszczelniające krąg kosztów
W celu prawidłowego sporządzenia porównawczego rachunku wyników (ustalenia prawidłowej korekty z tytułu zmiany stanu produktów) w jednostce stosującej konta zespołu 4 i 5, w każdym przypadku wejścia lub wyjścia kosztu z kręgu wskazane jest stosowanie pomocniczo dwóch dodatkowych kont:
1) konta 79-0 "Obroty wewnętrzne", które funkcjonuje podobnie jak konto 70-0 "Sprzedaż produktów",
2) konta 79-1 "Koszty obrotów wewnętrznych", które jest odpowiednikiem konta 70-1 "Koszt sprzedanych produktów".
Koszty wychodzące z kręgu kosztów księguje się zapisem: Wn konto nieobjęte kręgiem kosztów (np. 76-1 "Pozostałe koszty operacyjne"), Ma konto 79-0 oraz równocześnie: Wn konto 79-1, Ma konto objęte kręgiem kosztów (np. 60 "Produkty gotowe i półprodukty"). Z kolei wejście do kręgu kosztów ujmuje się odwrotnie. Bieżąca ewidencja kosztów wychodzących lub wchodzących do kręgu kosztów na kontach 79-0 i 79-1 zapewnia "uszczelnienie" tego kręgu.
Uwaga: W przypadku uproszczonej ewidencji kosztów - wyłącznie na kontach zespołu 4 - do przywrócenia równowagi w kręgu kosztów stosuje się tylko konto 79-0.
Salda kont 79-0 oraz 79-1 powinny być sobie równe, z tym że konto 79-0 wykazuje saldo Ma, a konto 79-1 saldo Wn. W celu zachowania tej zgodności, należy dokonywać zapisów na obu kontach jednocześnie. Na koniec roku obrotowego saldo konta 79-0 przenosi się na wynik finansowy (konto 86), a saldo konta 79-1 przeksięgowuje się na konto 49. Takie rozwiązanie ewidencyjne sprawia, iż koszty, które opuściły krąg i zostały ujęte na koncie 79-1 zamykają konto 49 (czyli zamykają krąg kosztów). Saldo konta 49, które odpowiada księgowej zmianie stanu produktów, przenoszone jest na koniec roku obrotowego na wynik finansowy, zapisem: Wn/Ma konto 86, Ma/Wn konto 49.
Księgowania uszczelniające na kontach 79-0 i 79-1 oraz wpływ sprzedaży wewnętrznej na wynik finansowy w przypadku, gdy ewidencja kosztów prowadzona jest w ramach zespołu 4 i 5 zilustrowano na poniższym schemacie:
Objaśnienia do schematu:
- Ujęcie ustalonych księgowo kosztów wytworzenia produktów wykorzystywanych na własne potrzeby jednostki (a i b - zapis równoległy).
- Księgowanie na koniec roku obrotowego przeniesienia na wynik finansowy przychodów ze sprzedaży wewnętrznej.
- Księgowanie na koniec roku obrotowego przeniesienia na "Rozliczenie kosztów" kosztu własnego obrotów wewnętrznych, celem ustalenia zmiany stanu produktów.
- Przeniesienie na wynik finansowy na koniec roku obrotowego zwiększenia stanu produktów.
- Przeniesienie na wynik finansowy na koniec roku obrotowego zmniejszenia stanu produktów.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PrzewodnikKsiegowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum - Rachunkowość
Forum aktywnych księgowych
|