Wycena zapasów produktów i półproduktów w świetle ustawy o rachunkowości
Wycena zapasów produktów i półproduktów objętych ewidencją bilansową następuje z uwzględnieniem odpowiednich przepisów ustawy o rachunkowości:
1) na dzień powstania (przyjęcia z własnej produkcji lub z wydobycia do magazynu):
a) według kosztów wytworzenia (art. 28 ust. 11 pkt 1 tej ustawy),
b) w cenach przyjętych do ewidencji, z uwzględnieniem różnic między tymi cenami a kosztami wytworzenia (art. 34 ust. 2 tej ustawy),
2) nie rzadziej niż na dzień bilansowy - według kosztów wytworzenia nie wyższych od cen ich sprzedaży netto na dzień bilansowy (art. 28 ust. 1 pkt 6 tej ustawy); dotyczy to również zapasów ujmowanych na dzień powstania w cenach ewidencyjnych różniących się od kosztów wytworzenia (art. 34 ust. 2 tej ustawy).
Do kosztu wytworzenia zalicza się w szczególności wartość zużycia materiałów bezpośrednich oraz koszty pozyskania lub przetworzenia produktu wynikające ze stopnia jego przetworzenia na dzień bilansowy. Właściwe jest także zaliczenie do kosztu wytworzenia kosztów powstałych przed rozpoczęciem produkcji a związanych bezpośrednio z produkcją, takich jak: amortyzacja kosztów prac rozwojowych, koszty przygotowania produkcji oraz koszty zakupu materiałów produkcyjnych. Do kosztu wytworzenia można także zaliczyć koszty ogólnoprodukcyjne, związane z nadzorem i wspieraniem procesu produkcyjnego, w części odpowiedniej do okresu wytwarzania produktu. Koszt wytworzenia produktu obejmuje koszty bezpośrednie oraz racjonalnie i systematycznie przypisaną uzasadnioną część kosztów pośrednich produkcji, na które składają się zmienne pośrednie koszty produkcji oraz stałe pośrednie koszty produkcji.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PrzewodnikKsiegowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum - Rachunkowość
Forum aktywnych księgowych
|