Korekta dotycząca zatorów płatniczych
Od 2020 r. do ustawy o pdof wprowadzono przepisy dotyczące ograniczania zatorów płatniczych. Czy jeżeli wystąpią u mnie faktury zakupowe niezapłacone 90 dni po terminie płatności, powinienem dokonać korekty kosztów w księdze podatkowej?
Obowiązujący od 1 stycznia 2020 r. art. 26i ustawy o pdof, dotyczący ograniczania zatorów płatniczych w transakcjach handlowych, nie skutkuje korektą przychodów podatkowych (u wierzyciela) ani kosztów uzyskania przychodów (u dłużnika) ujętych w księdze podatkowej.
Gdy Czytelnik (dłużnik) nie zapłaci w ciągu 90 dni od terminu płatności faktury zakupowej, ma obowiązek zwiększyć podstawę obliczenia podatku o zaliczaną do kosztów uzyskania przychodów wartość niezapłaconego zobowiązania (generalnie kwotę netto, bez VAT podlegającego odliczeniu). Jeśli natomiast poniesie on stratę ze źródła, z którym związana była transakcja handlowa, to kwota tej straty będzie podlegać zmniejszeniu o zaliczaną do kosztów uzyskania przychodów wartość zobowiązania, które nie zostało uregulowane. Gdyby wartość tego zobowiązania była wyższa od kwoty straty, to różnica zwiększy podstawę opodatkowania. Zwiększenia lub zmniejszenia dokonać należy w zeznaniu podatkowym składanym za rok podatkowy, w którym upłynęło 90 dni od dnia upływu terminu zapłaty określonego na fakturze, rachunku lub w umowie (jeżeli do dnia złożenia tego zeznania zobowiązanie nie zostanie uregulowane).
O ile Czytelnik uzyskał dochód stanowiący podstawę obliczenia zaliczki na podatek dochodowy, korekty (zwiększenia podstawy opodatkowania o wartość niezapłaconego zobowiązania zaliczaną do kosztów) powinien dokonać już na etapie ustalania takiej zaliczki, na zasadach określonych w art. 44 ust. 17-24 ustawy o pdof. Zwiększenia dokonuje się począwszy od okresu rozliczeniowego, w którym upłynęło 90 dni od dnia upływu terminu zapłaty określonego na fakturze, rachunku lub w umowie, do okresu, w którym zobowiązanie zostanie uregulowane.
Szczegółowe warunki dokonywania korekty dotyczącej przeciwdziałania zatorom płatniczym zawiera art. 22i ust. 9 i ust. 10 ustawy o pdof.
Także "odwrócenie" korekty po zapłacie zobowiązania nie skutkuje zapisami w księdze podatkowej po stronie przychodów ani kosztów. Uwzględnia się ją odpowiednio w podstawie opodatkowania lub poniesionej stracie.
Omówione regulacje mają zastosowanie do transakcji handlowych, w przypadku których termin zapłaty upływa po dniu 31 grudnia 2019 r. Trzeba jednak wiedzieć, że zgodnie z nowym art. 52q ust. 1 ustawy o pdof, wprowadzonym na mocy tzw. tarczy antykryzysowej niwelującej skutki gospodarcze pandemii COVID-19, po spełnieniu warunków określonych w tym przepisie zwalnia się podatników z obowiązku zwiększenia dochodu na podstawie art. 44 ust. 17 pkt 2 i ust. 23 ustawy o pdof za poszczególne okresy rozliczeniowe przypadające w 2020 r.
Warto przypomnieć, że w latach 2013-2015 w ustawie o pdof obowiązywały przepisy w sprawie ograniczania zatorów płatniczych sformułowane w inny sposób. Dotyczyły wyłącznie dłużnika i obowiązywały go do dokonania korekty kosztów uzyskania przychodów (lub przychodów - w przypadku braku kosztów) w sytuacji, gdy nie zapłacił zobowiązania związanego z tym kosztem w odpowiednim terminie. Była o tym mowa w uchylonym z dniem 1 stycznia 2016 r. art. 24d ustawy o pdof. Wtedy w księdze podatkowej należało dokonywać odpowiednich zapisów po stronie kosztów lub przychodów oraz właściwie uwzględniać skutki korekty przy sporządzaniu spisu z natury, na co wskazywały przepisy rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (uchylone w 2016 r.).
Podstawa prawna
Ustawa z dnia 26.07.1991 r. o pdof (Dz. U. z 2019 r. poz. 1387 ze zm.)
Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 23.12.2019 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz. U. poz. 2544)
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PrzewodnikKsiegowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum - Rachunkowość
Forum aktywnych księgowych
|