Wynagrodzenia płatne 10. dnia danego miesiąca
W prowadzonej przeze mnie firmie wynagrodzenia za dany miesiąc wypłacane są, zgodnie z regulaminem wynagradzania, 10. dnia następnego miesiąca. Kiedy ująć w księdze podatkowej wypłacane w kwietniu 2020 r. wynagrodzenia dotyczące marca 2020 r.?
Jeśli wynagrodzenia za marzec 2020 r. zostały wypłacone pracownikom w terminie przewidzianym w regulaminie wynagradzania, ich wartość Czytelnik mógł ująć w księdze podatkowej za marzec 2020 r. Natomiast gdy wynagrodzenia zostaną przekazane pracownikom nieterminowo, tj. po 10 kwietnia 2020 r., będą stanowiły koszty uzyskania przychodów w dacie ich wypłaty.
Zapisy w księdze podatkowej dokonywane są według zasad wskazanych w rozporządzeniu Ministra Finansów w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów. Koszty wynagrodzeń w księdze należy ujmować z uwzględnieniem przepisów ustawy o pdof określających moment, w którym wynagrodzenia pracowników mogą stanowić koszty uzyskania przychodów pracodawcy. Należności ze stosunku pracy oraz zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego wypłacane przez zakład pracy zasadniczo stanowią koszty podatkowe w miesiącu, za który są należne, jednak tylko wtedy, gdy zostały wypłacone lub postawione do dyspozycji w terminie wynikającym z przepisów prawa pracy, umowy lub innego stosunku prawnego łączącego strony. Tak określa art. 22 ust. 6ba ustawy o pdof. Jeśli pracodawca uchybi temu terminowi, wynagrodzenia te stanowią koszty uzyskania przychodów w dacie ich wypłaty lub postawienia do dyspozycji (art. 23 ust. 1 pkt 55 ustawy o pdof).
Czytelnik, zgodnie z regulaminem, wynagrodzenia za dany miesiąc wypłaca pracownikom 10. dnia następnego miesiąca. Gdy wynagrodzenia za marzec 2020 r. uregulował do 10 kwietnia 2020 r., mógł ich wartość wpisać do księgi w marcu 2020 r. Jednak jeżeli zostaną one wypłacone po 10 kwietnia 2020 r., ich koszt będzie mógł zaewidencjonować w księdze w dacie ich uregulowania.
W księdze wynagrodzenia pracowników w kwocie brutto ujmuje się, zgodnie z pkt 12 objaśnień stanowiących załącznik nr 1 do rozporządzenia, w kolumnie 12 "Wynagrodzenia w gotówce i w naturze".
Przykład
W firmie podatnika wynagrodzenia za dany miesiąc wypłacane są 10. dnia następnego miesiąca. Wariant I - Pracodawca wynagrodzenia za marzec 2020 r. przekazał na rachunki bankowe pracowników w dniu 10 kwietnia 2020 r. W związku z tym ich wartość brutto wpisał w kolumnie 12 "Wynagrodzenia w gotówce i w naturze" do księgi podatkowej za marzec 2020 r. pod datą 31 marca 2020 r. Wariant II - Wynagrodzenia za marzec 2020 r. pracodawca przekazał na rachunki bankowe pracowników w dniu 14 kwietnia 2020 r. Ich wartość brutto (ze względu na uchybienie terminowi ich wypłaty) ujął w kolumnie 12 księgi podatkowej za kwiecień 2020 r., pod datą 14 kwietnia 2020 r. |
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PrzewodnikKsiegowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum - Rachunkowość
Forum aktywnych księgowych
|