Kolumny księgi przeznaczone do ewidencji kosztów
Podatnicy prowadzący księgę podatkową dokonują w niej zapisów dotyczących przychodów podatkowych i kosztów uzyskania tych przychodów. Koszty są ujmowane w kolumnach 10-13 księgi, na podstawie dowodów, które dopuszcza rozporządzenie Ministra Finansów w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów, pod określoną przepisami datą.
Koszty w księdze podatkowej wpisuje się odpowiednio w kolumnach:
- 10 "Zakup towarów handlowych i materiałów wg cen zakupu" - wydatki na zakup towarów handlowych i materiałów,
- 11 "Koszty uboczne zakupu" - koszty związane są z zakupem towarów czy materiałów, np. dotyczące transportu, załadunku i wyładunku,
- 12 "Wynagrodzenia w gotówce i w naturze" - koszty wynagrodzeń brutto pracowników i wynagrodzeń z tytułu umów zlecenia i umów o dzieło,
- 13 "Pozostałe wydatki" - wydatki stanowiące koszty podatkowe, a niepodlegające ewidencji w kolumnach 10-12 księgi. Przykładowo w kolumnie tej ujmuje się wydatki na czynsz za lokal, opłatę za energię elektryczną, gaz, wodę, c.o., opłatę za telefon, wydatki dotyczące remontów, amortyzację środków trwałych, wartość zakupionego wyposażenia, koszty podróży służbowych, koszty ubezpieczeń majątku firmy, podatek od nieruchomości, składki ZUS pracowników w części finansowanej przez pracodawcę.
Kolumna 14 księgi "Razem wydatki" zawiera sumę wydatków z kolumn 12 i 13.
Kolumna 15 księgi służy do ujmowania innych zaszłości gospodarczych, np. wydatków odnoszących się do przychodów roku następnego (lat następnych). Z kolei kolumna 16 księgi służy do wpisywania kosztów działalności badawczo-rozwojowej, o których mowa w art. 26e ustawy o pdof. Przy czym koszty te ujmuje się na ogólnych zasadach odpowiednio w kolumnach 10-13 księgi i wyodrębnia dodatkowo w kolumnie 16 w celu prawidłowego dokonania odliczenia od podstawy obliczenia podatku w zeznaniu rocznym - na zasadach przewidzianych w art. 26e ustawy o pdof. Kolumn 15 i 16 nie bierze się pod uwagę przy ustalaniu dochodu stanowiącego podstawę obliczenia zaliczki na podatek i dochodu osiągniętego w roku podatkowym.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PrzewodnikKsiegowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum - Rachunkowość
Forum aktywnych księgowych
|