Świadczenia emerytalne dla pracowników w rachunku zysków i strat
Ewidencję kosztów działalności operacyjnej prowadzimy tylko w zespole 4. Sporządzamy rachunek zysków i strat za 2019 r. w wariancie porównawczym według załącznika nr 1 do ustawy o rachunkowości. W pozycji B.VI tego rachunku należy wykazać ubezpieczenia społeczne i inne świadczenia, z wyodrębnieniem emerytalnych. Co powinniśmy w niej zaprezentować?
W wariancie porównawczym rachunku zysków i strat sporządzanym według wzoru zawartego w załączniku nr 1 do ustawy o rachunkowości w pozycji B.VI "Koszty działalności operacyjnej - ubezpieczenia społeczne i inne świadczenia" znajduje się uszczegółowienie "w tym emerytalne". W pozycji dotyczącej ubezpieczeń społecznych i innych świadczeń emerytalnych, należy wykazać składki emerytalne obciążające pracodawcę, kwoty poniesionych kosztów w związku z odprawami emerytalnymi i inne pozycje związane ze świadczeniami emerytalnymi.
W celu prawidłowego sporządzenia porównawczego rachunku zysków i strat wskazane jest, aby wartość składek emerytalnych wyodrębnić w ewidencji analitycznej prowadzonej do konta 40 "Koszty według rodzajów" (w analityce: Ubezpieczenia społeczne i inne świadczenia). Można więc osobno księgować składki na ubezpieczenie emerytalne na dodatkowym koncie analitycznym do konta 40 "Koszty według rodzajów" (w analityce: Ubezpieczenia społeczne i inne świadczenia - składki emerytalne).
Podobnego wyodrębnienia należałoby dokonać w odniesieniu do kwot odpraw emerytalnych. Ustaloną wartość odprawy emerytalnej można ująć w księgach rachunkowych następującym zapisem:
- Wn konto 40 "Koszty według rodzajów" (w analityce: Ubezpieczenia społeczne i inne świadczenia - odprawy emerytalne),
- Ma konto 23-4 "Pozostałe rozrachunki z pracownikami".
Warto przypomnieć, że na podstawie art. 39 ust. 2 pkt 2 ustawy o rachunkowości, jednostki dokonują biernych rozliczeń międzyokresowych kosztów w wysokości prawdopodobnych zobowiązań przypadających na bieżący okres sprawozdawczy, wynikających w szczególności z obowiązku wykonania, związanych z bieżącą działalnością, przyszłych świadczeń na rzecz pracowników, w tym świadczeń emerytalnych, a także przyszłych świadczeń wobec nieznanych osób, których kwotę można oszacować w sposób wiarygodny. Należy mieć na uwadze, że bierne rozliczenia międzyokresowe kosztów na świadczenia emerytalne tworzy się, gdy kwoty tych świadczeń są istotne, w związku z czym ich nieuwzględnienie w sprawozdaniu finansowym wypaczyłoby obraz sytuacji finansowej jednostki. Zwolnione z tworzenia tych biernych rozliczeń międzyokresowych są podmioty wskazane w art. 39 ust. 6 ustawy, z zastrzeżeniem art. 39 ust. 7 ustawy. Księgowania rezerwy na odprawy emerytalne w jednostce prowadzącej wyłącznie konta zespołu 4 mogą być następujące:
1) utworzenie rezerwy:
- Wn konto 49 "Rozliczenie kosztów",
- Ma konto 64-1 "Bierne rozliczenia międzyokresowe kosztów",
2) poniesione koszty:
- Wn konto 40 "Koszty według rodzajów" (w analityce: Ubezpieczenia społeczne i inne świadczenia - odprawy emerytalne),
- Ma konto 23-4 "Pozostałe rozrachunki z pracownikami",
3) rozliczenie rezerwy:
- Wn konto 64-1 "Bierne rozliczenia międzyokresowe kosztów",
- Ma konto 49 "Rozliczenie kosztów".
Rezerwę na odprawy emerytalne (ujętą na koncie 64-1) należy wykazać w pasywach bilansu w rezerwach, a w rachunku zysków i strat w wariancie porównawczym według wzoru z załącznika nr 1 odpowiednio:
- saldo konta 49 - w pozycji A.II "Zmiana stanu produktów",
- poniesione koszty - w pozycji B.VI "Ubezpieczenia społeczne i inne świadczenia, w tym emerytalne".
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PrzewodnikKsiegowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum - Rachunkowość
Forum aktywnych księgowych
|