Elementy składowe wyniku finansowego
Etapy ustalania wyniku finansowego
Wynik finansowy netto stanowi różnicę pomiędzy sumą przychodów i zysków osiągniętych w danym okresie sprawozdawczym a sumą kosztów i strat poniesionych na uzyskanie tych przychodów oraz obciążeń w postaci podatku dochodowego. Jest on ustalany na dzień bilansowy na koncie 86 "Wynik finansowy". W sytuacji gdy powstała różnica jest wielkością dodatnią, jednostka osiągnęła zysk w prowadzonej działalności gospodarczej. Z kolei gdy różnica ta jest wartością ujemną, to oznacza, że jednostka poniosła stratę na tej działalności.
Wynik finansowy jest ustalany etapami. W jednostkach innych niż banki, zakłady ubezpieczeń i zakłady reasekuracji na wynik finansowy netto, na mocy art. 42 ust. 1 ustawy o rachunkowości, składają się:
a) wynik działalności operacyjnej, w tym z tytułu pozostałych przychodów i kosztów operacyjnych,
b) wynik operacji finansowych,
c) obowiązkowe obciążenia wyniku finansowego z tytułu podatku dochodowego, którego podatnikiem jest jednostka, i płatności z nim zrównanych, na podstawie odrębnych przepisów.
Wyniki cząstkowe na działalności
Zgodnie z art. 42 ust. 2 ustawy o rachunkowości, wynik działalności operacyjnej stanowi różnicę między:
- przychodami netto ze sprzedaży produktów, towarów i materiałów, z uwzględnieniem dotacji, opustów, rabatów i innych zwiększeń lub zmniejszeń, bez podatku od towarów i usług oraz innych podatków bezpośrednio związanych z obrotem, oraz pozostałymi przychodami operacyjnymi a
- wartością sprzedanych produktów, towarów i materiałów wycenionych w kosztach wytworzenia albo cenach nabycia, albo zakupu, powiększoną o całość poniesionych od początku roku obrotowego kosztów ogólnych zarządu, sprzedaży produktów, towarów i materiałów oraz pozostałych kosztów operacyjnych.
Z kolei wynik operacji finansowych, w świetle art. 42 ust. 3 ustawy, stanowi różnicę między:
- przychodami finansowymi, w szczególności z tytułu dywidend (udziałów w zyskach), odsetek, zysków ze zbycia oraz aktualizacji wartości inwestycji innych niż wymienione w art. 28 ust. 1 pkt 1a ustawy (tj. innych niż inwestycje w nieruchomości oraz wartości niematerialne i prawne), nadwyżki dodatnich różnic kursowych nad ujemnymi a
- kosztami finansowymi, w szczególności z tytułu odsetek, strat ze zbycia oraz aktualizacji wartości inwestycji innych niż wymienione w art. 28 ust. 1 pkt 1a ustawy (tj. innych niż inwestycje w nieruchomości oraz wartości niematerialne i prawne), nadwyżki ujemnych różnic kursowych nad dodatnimi, z wyjątkiem odsetek, prowizji, dodatnich i ujemnych różnic kursowych, o których mowa w art. 28 ust. 4 i ust. 8 pkt 2 ustawy.
Wynik działalności operacyjnej oraz wynik operacji finansowych składają się na wynik finansowy brutto. Jeżeli jednostka jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych (np. spółka z o.o. i akcyjna), to wynik finansowy brutto koryguje o obciążenia z tytułu tego podatku, dochodząc w ten sposób do wyniku finansowego netto. Jeśli natomiast jednostka nie jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych, to wynik finansowy brutto jest jednocześnie wynikiem finansowym netto.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PrzewodnikKsiegowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum - Rachunkowość
Forum aktywnych księgowych
|