Kwalifikacja skutków zdarzeń po dniu bilansowym do odpowiedniego roku obrotowego
Zasadą jest, że w księgach rachunkowych danego roku obrotowego należy ująć wszystkie zdarzenia, które tego roku dotyczą. Oznacza to, że do ksiąg 2019 r. trzeba wprowadzić wszystkie operacje gospodarcze odnoszące się do 2019 r., nawet jeśli informacje o nich oraz związane z nimi dokumenty wpłynęły do jednostki dopiero w 2020 r. Sposób, w jaki zdarzenia ujawnione po dniu bilansowym wprowadza się do ksiąg rachunkowych, zależy od istotności otrzymanych informacji oraz od faktu, czy jednostka sporządziła już sprawozdanie finansowe, a jeśli tak, to czy zostało ono zatwierdzone, czy jeszcze nie.
Warto przy tym zaznaczyć, iż ze wskazówek zawartych w KSR nr 7 wynika, iż dokonania korekt w księgach rachunkowych wymagają jedynie zdarzenia po dniu bilansowym, zakwalifikowane do zdarzeń dostarczających dowodów na istnienie określonego stanu na dzień bilansowy. Ich ujęcie w księgach rachunkowych zależy jednak od momentu uzyskania informacji o ich wystąpieniu. Może to nastąpić w dwóch okresach:
- po dniu bilansowym, a przed sporządzeniem rocznego sprawozdania finansowego,
- po sporządzeniu sprawozdania finansowego, a przed jego zatwierdzeniem.
W pierwszym przypadku skutki zdarzeń, które zmieniają wiedzę jednostki o stanie istniejącym na dzień bilansowy uwzględnia się w księgach rachunkowych i sprawozdaniu finansowym roku obrotowego, kończącego się tym dniem bilansowym (por. pkt 6.4 KSR nr 7). W drugim przypadku jednostka jest zobowiązana skutki zdarzeń, które zmienią jej wiedzę o stanie istniejącym na dzień bilansowy uwzględnić w księgach rachunkowych poprzedniego roku obrotowego oraz skorygować już sporządzone na ich podstawie roczne sprawozdanie finansowe za ten rok obrotowy. Korekty tej dokonuje się, jeżeli skutki tych zdarzeń mają istotny wpływ na to sprawozdanie finansowe (por. pkt 6.5 KSR nr 7).
Jednostka może również informacje o zdarzeniach jakie nastąpiły po dniu bilansowym, zmieniających jej wiedzę o stanie istniejącym na dzień bilansowy, otrzymać po dniu zatwierdzenia rocznego sprawozdania finansowego. W takim przypadku skutki tych zdarzeń ujmuje się w księgach rachunkowych i sprawozdaniu finansowym roku otrzymania tych informacji, zgodnie z zasadami opisanymi w rozdziale V KSR nr 7, tzn. jak przy błędach popełnionych w poprzednich latach obrotowych (por. pkt 6.7 KSR nr 7). Analogicznie postępuje się ze skutkami zdarzeń uznanych za nieistotne, w przypadku gdy informacje o nich uzyskano po sporządzeniu sprawozdania finansowego, ale przed dniem jego zatwierdzenia.
Jednocześnie - w świetle pkt 6.6 KSR nr 7 - jeżeli po dniu bilansowym, a przed dniem zatwierdzenia rocznego sprawozdania finansowego, jednostka otrzymała informacje na temat zdarzeń wpływających na jej stan lub sytuację po dniu bilansowym, a informacje te mogą być istotne dla użytkowników rocznego sprawozdania finansowego, to w dodatkowych informacjach i objaśnieniach w ust. 6 pkt 2 jednostka podaje lub aktualizuje już wykazane informacje lub ujawnia dla każdego typu zdarzeń, informacje o rodzaju tego zdarzenia oraz szacunkowej kwocie jego skutków finansowych. Jeśli jednak nie jest to możliwe, to zawiera w sprawozdaniu stwierdzenie, że szacunek taki jest praktycznie niewykonalny.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradnikKsiegowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum - Rachunkowość
Forum aktywnych księgowych
|