Ostateczne zamknięcie ksiąg
Ostatecznego zamknięcia ksiąg rachunkowych dokonuje się najpóźniej w ciągu 15 dni od dnia zatwierdzenia sprawozdania finansowego za rok obrotowy. Polega ono na nieodwracalnym wyłączeniu możliwości dokonywania zapisów księgowych w zbiorach tworzących zamknięte księgi rachunkowe, co oznacza brak możliwości wprowadzenia nowych zapisów lub zmian w zapisach już istniejących w zamkniętym okresie rozliczeniowym.
Z uwagi na to, że sprawozdanie finansowe podlega zatwierdzeniu w ciągu 6 miesięcy od dnia bilansowego (w jednostce, w której rok obrotowy pokrywa się z rokiem kalendarzowym, sprawozdanie za 2019 r. podlega zatwierdzeniu do końca czerwca 2020 r.), ostateczny termin zamknięcia ksiąg za 2019 r. upłynie 15 lipca 2020 r. (por. art. 12 ust. 2, 4 i 5 i art. 52 ust. 1 ww. ustawy). |
Jeżeli zatwierdzenia sprawozdania dokonano w terminie wcześniejszym, to również ostateczne zamknięcie ksiąg rachunkowych powinno nastąpić odpowiednio wcześniej (oczywiście z zachowaniem wskazanego w przepisie 15-dniowego okresu).
W sytuacji gdy jednostka prowadzi księgi rachunkowe za pomocą komputera, ostateczne zamknięcie ksiąg rachunkowych w systemie finansowo-księgowym powoduje, że możliwość modyfikacji danych oraz wprowadzania nowych danych do ksiąg rachunkowych zamykanego roku obrotowego zostaje zablokowana. Po dokonaniu tych czynności dostęp do ksiąg rachunkowych w komputerze za zamknięty rok obrotowy istnieje wyłącznie za pomocą odczytu na ekranie monitora lub w postaci wydruku.
Co istotne, po zatwierdzeniu sprawozdania finansowego za 2019 r. jednostki nie mają już możliwości wprowadzania żadnych zapisów do ksiąg rachunkowych dotyczących 2019 r. i zmiany sprawozdania finansowego za ten rok. Jeśli więc jednostka w 2020 r., już po zatwierdzeniu sprawozdania finansowego za 2019 r., wykryje w tym sprawozdaniu lub sprawozdaniach za lata ubiegłe błąd, to powinna dokonać zapisów korygujących w księgach 2020 r. Jeżeli błąd ten jest istotny, tzn. w jego następstwie sprawozdania finansowego za ten rok lub lata poprzednie nie można uznać za przedstawiające rzetelnie i jasno sytuację majątkową i finansową oraz wynik finansowy jednostki, to na podstawie art. 54 ust. 3 ustawy o rachunkowości skutki błędów popełnionych w latach poprzednich odnosi się w takim przypadku w księgach 2020 r. na konto 82 "Rozliczenie wyniku finansowego" i wykazuje jako "zysk (strata) z lat ubiegłych".
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradnikKsiegowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum - Rachunkowość
Forum aktywnych księgowych
|