Jednostka mała a bilansowa wycena aktywów i pasywów w walucie obcej
Spełniamy wynikające z ustawy o rachunkowości warunki do przyjęcia statusu jednostki małej. Nasze sprawozdanie finansowe za 2019 r. nie podlega obowiązkowemu badaniu przez firmę audytorską. Czy w związku z tym możemy odstąpić od bilansowej wyceny aktywów i pasywów wyrażonych w walucie obcej?
NIE. Wycena bilansowa składników aktywów i pasywów wyrażonych w walucie obcej jest obowiązkowa dla wszystkich podmiotów prowadzących księgi rachunkowe - niezależnie od tego, jaka jest ich wielkość oraz czy ich sprawozdania finansowe podlegają badaniu przez biegłego rewidenta.
Na podstawie art. 30 ust. 1 ustawy o rachunkowości nie rzadziej niż na dzień bilansowy wycenia się wyrażone w walutach obcych:
a) składniki aktywów (z wyłączeniem udziałów w jednostkach podporządkowanych wycenianych metodą praw własności) i pasywów - po obowiązującym na ten dzień średnim kursie ogłoszonym dla danej waluty przez NBP,
b) gotówkę znajdującą się w jednostkach prowadzących kupno i sprzedaż walut obcych - po kursie, po którym nastąpił jej zakup, jednak w wysokości nie wyższej od średniego kursu ogłoszonego na dzień wyceny dla danej waluty przez NBP.
Ustawodawca nie przewidział wyjątku od tej zasady. Dlatego każda jednostka stosująca przepisy ustawy o rachunkowości, która na dzień bilansowy posiada składniki aktywów i pasywów wyrażone w walutach obcych - np. należności, zobowiązania czy środki pieniężne - ma obowiązek odpowiednio je wycenić i wykazać w bilansie.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradnikKsiegowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum - Rachunkowość
Forum aktywnych księgowych
|