Czy decyzja o stosowaniu uproszczeń dla jednostek małych i mikro musi być co roku ponawiana?
Jesteśmy spółką z o.o. i chcemy skorzystać z uproszczenia przewidzianego ustawą dla jednostek małych, polegającego na niesporządzaniu sprawozdania z działalności. W zeszłym roku korzystaliśmy już z tego uproszczenia na podstawie uchwały organu zatwierdzającego. Czy w odniesieniu do sprawozdania za 2019 r. ponownie należy podjąć taką uchwałę, czy zeszłoroczna uchwała dalej nas obowiązuje?
Generalnie uchwała organu zatwierdzającego o zakresie stosowania uproszczeń w sprawozdawczości finansowej powinna obowiązywać bezterminowo. W takim przypadku należy jedynie badać, czy jednostka nie przekroczyła parametrów umożliwiających stosowanie danego uproszczenia. Naszym zdaniem, wyjątek jednak będzie stanowiła uchwała, w której wyraźnie wskazano, że dane uproszczenia dotyczą sprawozdania sporządzonego na konkretnie wskazany rok. Wówczas konieczna będzie uchwała dotycząca kolejnych lat. |
Decyzja organu zatwierdzającego w sprawie stosowania uproszczeń
Zgodnie z art. 3 ust. 1c ustawy o rachunkowości, uproszczenia w sprawozdawczości finansowej za 2019 r. przewidziane dla jednostek małych mogą być stosowane m.in. przez (wymienioną w pytaniu) spółkę z o.o., jeżeli jednostka taka w roku obrotowym, za który sporządza sprawozdanie finansowe (2019), oraz w roku poprzedzającym ten rok obrotowy (2018), a w przypadku jednostki rozpoczynającej działalność - w roku obrotowym, w którym rozpoczęła działalność, nie przekroczyła co najmniej dwóch z następujących trzech wielkości:
a) 25.500.000 zł - w przypadku sumy aktywów bilansu na koniec roku obrotowego,
b) 51.000.000 zł - w przypadku przychodów netto ze sprzedaży towarów i produktów za rok obrotowy,
c) 50 osób - w przypadku średniorocznego zatrudnienia w przeliczeniu na pełne etaty
- oraz jej organ zatwierdzający podjął w tej sprawie stosowną decyzję.
Dodajmy, choć nie dotyczy to omawianej sprawy, że w myśl art. 3 ust. 1d ww. ustawy, jednostkami małymi mogą być również jednostki, które:
1) za poprzedni rok obrotowy sporządziły sprawozdanie finansowe z zastosowaniem dopuszczalnych ustawą uproszczeń oraz
2) w roku obrotowym, za który sporządzają sprawozdanie finansowe, albo w roku poprzedzającym ten rok obrotowy przekroczyły dwie z trzech wielkości wymienionych w ww. art. 3 ust. 1c pkt 1 ustawy.
Przypomnijmy, że organem zatwierdzającym jest organ, który zgodnie z obowiązującymi jednostkę przepisami prawa, statutem, umową lub na mocy prawa własności jest uprawniony do zatwierdzania sprawozdania finansowego jednostki. W przypadku spółki z o.o. organem zatwierdzającym są jej wspólnicy.
Choć ustawa o rachunkowości nie precyzuje terminu podjęcia decyzji o zakresie stosowania uproszczeń, z praktycznego punktu widzenia należy uznać, że decyzja taka musi zostać podjęta przed sporządzeniem sprawozdania finansowego. Zakładając zatem, że jednostki, których rok obrotowy pokrywa się z rokiem kalendarzowym, mają obowiązek sporządzić sprawozdanie finansowe za 2019 r. do końca marca 2020 r., do tego czasu organ zatwierdzający danej jednostki powinien podjąć decyzję o stosowaniu uproszczeń.
W przypadku jednostek, które w latach ubiegłych sporządzały już uproszczone sprawozdania finansowe na podstawie podjętej bezterminowej decyzji, nie będzie konieczne ponowne jej podejmowanie. W takim przypadku organ zatwierdzający musiałby podjąć decyzję, o ile oczekiwałby sporządzenia sprawozdania finansowego bez pierwotnie wprowadzonych uproszczeń.
Należy przy tym zaznaczyć, że naszym zdaniem, wyjątek będzie stanowiła sytuacja, gdy organ zatwierdzający w przyjętej w latach wcześniejszych uchwale (decyzji) wskazał datę sprawozdania, które ma być sporządzone z zastosowaniem określonych uproszczeń. To oznacza, że decyzja nie jest bezterminowa. Wówczas dla możliwości stosowania uproszczeń w kolejnych latach, obok spełnienia warunków ustawowych (ww. progów), będzie konieczne podjęcie nowej uchwały. W przypadku braku takiej uchwały jednostka powinna sporządzić roczne sprawozdanie finansowe według załącznika nr 1 do ustawy o rachunkowości.
Analogiczne zasady w zakresie obowiązku podjęcia decyzji organu zatwierdzającego stosuje się w przypadku uznania jednostki za jednostkę mikro określoną w art. 3 ust. 1a ustawy o rachunkowości.
Dopuszczalne uproszczenia dla jednostek małych
Zwróćmy uwagę, że organ zatwierdzający w podjętej decyzji musi określić, z jakich uproszczeń dana jednostka będzie korzystała przy sporządzaniu sprawozdań finansowych.
Ustawa dopuszcza w tym zakresie następujące możliwości:
1) sporządzenie uproszczonego bilansu przewidzianego dla jednostek małych określonego w załączniku nr 5 do ww. ustawy,
2) sporządzenie uproszczonego rachunku zysków i strat (w wariancie kalkulacyjnym lub porównawczym) przewidzianego dla jednostek małych i określonego w załączniku nr 5 do ww. ustawy,
3) sporządzenie uproszczonej informacji dodatkowej przewidzianej dla jednostek małych w załączniku nr 5 do ww. ustawy,
4) odstąpienie od sporządzenia zestawienia zmian w kapitale (funduszu) własnym,
5) odstąpienie od sporządzenia rachunku przepływów pieniężnych,
6) odstąpienie od sporządzenia sprawozdania z działalności pod warunkiem zamieszczenia w informacji dodatkowej informacji dotyczących nabycia udziałów własnych.
Co istotne, jednostka mała ma możliwość przyjęcia wszystkich ww. uproszczeń albo jedynie niektórych z nich. Nie jest również zabronione przyjęcie tylko jednego uproszczenia.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradnikKsiegowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum - Rachunkowość
Forum aktywnych księgowych
|