Od kiedy osoby fizyczne mogą sporządzać sprawozdania finansowe przewidziane dla jednostek mikro?
Osoba fizyczna zajmująca się działalnością handlową od kilku lat nieznacznie przekracza wartość przychodu zobowiązującą do wielkość prowadzenia ksiąg rachunkowych. Czy w związku z nowelizacją ustawy o rachunkowości, sprawozdanie finansowe za 2019 r. - zgodnie z decyzją właściciela - może zostać sporządzone w wersji przewidzianej dla jednostek mikro?
Tak. Możliwość sporządzania sprawozdań finansowych osób fizycznych oraz spółek osób fizycznych w wersji uproszczonej przewidzianej dla jednostek mikro po raz pierwszy dotyczą sprawozdań za 2019 r. |
Od 1 stycznia 2019 r., mocą ustawy z dnia 9 listopada 2018 r. o zmianie niektórych ustaw w celu wprowadzenia uproszczeń dla przedsiębiorców w prawie podatkowym i gospodarczym (Dz. U. poz. 2244), zostały znowelizowane m.in. przepisy ustawy o rachunkowości.
Jednak większość wprowadzonych zmian znalazła zastosowanie do sprawozdań finansowych sporządzonych za rok obrotowy rozpoczynający się po 31 grudnia 2018 r., czyli w przypadku osób fizycznych - do sprawozdań finansowych sporządzonych na 31 grudnia 2019 r.
Dotyczy to również kwestii poruszonej w pytaniu, a mianowicie rozszerzenia katalogu jednostek, które mogą przyjąć status jednostki mikro.
Otóż zgodnie ze znowelizowanym art. 3 ust. 1a pkt 2a ustawy o rachunkowości, uproszczenia przewidziane dla jednostek mikro mogą stosować osoby fizyczne, spółki cywilne osób fizycznych, spółki cywilne osób fizycznych i przedsiębiorstwa w spadku, spółki jawne osób fizycznych, spółki partnerskie oraz przedsiębiorstwa w spadku działające zgodnie z ustawą o zarządzie sukcesyjnym przedsiębiorstwa osoby fizycznej, jeżeli przychody netto tych jednostek ze sprzedaży towarów, produktów i operacji finansowych wyniosły równowartość w walucie polskiej nie mniej niż 2.000.000 euro i nie więcej niż 3.000.000 euro za poprzedni rok obrotowy, a w przypadku jednostek rozpoczynających działalność albo prowadzenie ksiąg rachunkowych w sposób określony ustawą - w roku obrotowym, w którym rozpoczęły działalność albo prowadzenie ksiąg rachunkowych w sposób określony ustawą.
Co istotne, niezależnie od spełnienia ww. warunku, kluczowym dla uznania jednostki za jednostkę mikro pozostaje podjęcie przez organ zatwierdzający (w przypadku osoby fizycznej chodzi o jej właściciela) stosownej uchwały o zakresie stosowania uproszczeń (przewidzianych dla tego typu jednostek).
Tak więc mając powyższe na uwadze, pytająca jednostka będzie mogła sporządzić sprawozdanie finansowe z zastosowaniem uproszczeń przewidzianych dla jednostek mikro najprędzej za okres od 1 stycznia 2019 r. do 31 grudnia 2019 r. Zakres uproszczeń powinien zostać określony przez właściciela jednostki w stosownej decyzji podjętej przed sporządzeniem takiego uproszczonego sprawozdania.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradnikKsiegowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum - Rachunkowość
Forum aktywnych księgowych
|