Czy sprawozdanie finansowe można sporządzić w walucie obcej?
Jesteśmy spółką, której udziałowcami są obcokrajowcy. Księgi rachunkowe prowadzimy w oparciu o ustawę o rachunkowości. Czy dopuszczalne jest podjęcie przez organ zatwierdzający spółki uchwały o sporządzaniu rocznego sprawozdania finansowego wyłącznie w walucie euro?
Jednostka, która sporządza sprawozdanie finansowe na podstawie ustawy o rachunkowości, wykazane w nim dane liczbowe prezentuje wyłącznie w polskich złotych. Jedynie jednostki sporządzające sprawozdanie finansowe w oparciu o MSR mogą wybrać inną walutę prezentacji. |
Jak wskazano w art. 9 ustawy o rachunkowości, księgi rachunkowe jednostek mających siedzibę lub miejsce sprawowania zarządu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej prowadzi się w języku polskim i w walucie polskiej. Ponadto, w art. 45 ust. 5 ww. ustawy stwierdzono, że sprawozdanie finansowe oraz sprawozdanie z działalności jednostki sporządza się w języku polskim i w walucie polskiej.
Zatem nie ulega wątpliwości, że jednostki zobowiązane do stosowania ustawy o rachunkowości przy prowadzeniu ksiąg rachunkowych oraz sporządzaniu sprawozdania finansowego mogą stosować wyłącznie walutę polską.
Należy podkreślić, że z obowiązków ustawowych nie może zwolnić spółki ani kierownik jednostki, ani nawet jej organ zatwierdzający. Ww. art. 45 ust. 5 ustawy o rachunkowości nie stanowi prawa wyboru jednostki, lecz jest przepisem wskazującym jedyne możliwe rozwiązanie w przedmiotowym zakresie.
Potwierdzenie takiego stanowiska można odnaleźć w odpowiedzi na pytanie, czy jest możliwe sporządzanie w innej walucie niż złoty polski rocznych sprawozdań finansowych i rocznych skonsolidowanych sprawozdań finansowych, zamieszczonej na stronie internetowej Ministerstwa Finansów (www.mf.gov.pl) w bazie najczęściej zadawanych pytań. Warto zauważyć, że MF dopuszcza ewentualną możliwość sporządzania sprawozdań finansowych w walucie obcej jedynie w przypadku stosowania przez jednostkę MSR.
Międzynarodowe Standardy Rachunkowości dostępne są w serwisie www.przepisy.gofin.pl |
W przywołanej konsultacji MF wyjaśniło:
"Jednostki sporządzające sprawozdania finansowe zgodnie z MSR, stosują przepisy ustawy o rachunkowości oraz przepisy wykonawcze wydane na jej podstawie, w zakresie nieuregulowanym przez MSR (art. 2 ust. 3 uor).
Zgodnie z przepisami art. 9 uor, księgi rachunkowe jednostek mających siedzibę lub miejsce sprawowania zarządu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej prowadzi się w języku polskim i w walucie polskiej.
Natomiast w odniesieniu do kwestii określenia waluty prezentacji rocznych sprawozdań finansowych i rocznych skonsolidowanych sprawozdań finansowych sporządzanych zgodnie z MSR, należy zwrócić uwagę na zapisy MSR 21 "Skutki zmian kursów wymiany walut obcych", który definiując "walutę prezentacji" jako walutę używaną do prezentacji sprawozdań finansowych dopuszcza jednocześnie możliwość prezentacji sprawozdań finansowych w dowolnej walucie (por. § 8, 18, 38). Stanowi on, iż jeżeli waluta prezentacji różni się od waluty funkcjonalnej jednostki, wówczas należy stwierdzić ten fakt w sprawozdaniu finansowym, wskazać walutę funkcjonalną i podać przyczyny zastosowania innej waluty prezentacji. Ponadto, jeżeli jednostka prezentuje sprawozdania finansowe w walucie innej niż waluta funkcjonalna, powinna ona określić te sprawozdania finansowe jako zgodne z Międzynarodowymi Standardami Sprawozdawczości Finansowej jedynie wtedy, gdy spełniają one wszystkie wymogi każdego mającego zastosowanie standardu i interpretacji, w tym metody przeliczeniowej przedstawionej w § 39 i 42 MSR 21 (§ 55).
Wobec powyższego, jednostki stosujące przepisy uor i sporządzające roczne sprawozdania finansowe lub roczne skonsolidowane sprawozdania finansowe zgodnie z MSR, mogą wybrać walutę prezentacji inną niż złoty polski. Natomiast w przypadku jednostek sporządzających roczne sprawozdania finansowe (jednostkowe i skonsolidowane) zgodnie z uor, dane i informacje powinny być prezentowane w walucie polskiej.
Powyższe wyjaśnienia w zakresie MSR należy traktować jako opinię Departamentu DR, bowiem prawo do interpretacji tych standardów ma wyłącznie Fundacja MSSF poprzez Komitet ds. interpretacji (Komitet IFRIC), a na poziomie MSR przyjętych już do prawa UE ostateczną interpretację w konkretnej sprawie może wydać jedynie Trybunał Sprawiedliwości UE."
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradnikKsiegowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum - Rachunkowość
Forum aktywnych księgowych
|