Korekta błędu roku ubiegłego a obowiązek badania sprawozdania finansowego
Sprawozdanie finansowe naszej spółki z o.o. za 2018 r. zostało zbadane przez biegłego rewidenta i zatwierdzone przez walne zgromadzenie. W ostatnim czasie stwierdzono, że w sprawozdaniu tym został popełniony błąd, w następstwie którego nie można uznać sprawozdania finansowego za rok poprzedni za sporządzone zgodnie z zasadą rzetelnego i jasnego przedstawienia sytuacji majątkowej, finansowej i wyniku finansowego. Czy w takim przypadku do wyliczenia wartości progowych do badania sprawozdania finansowego za 2019 r. możemy zastosować wartości poprawne, tj. retrospektywnie przekształcone dane za rok ubiegły?
Wartości progowe sumy aktywów bilansu oraz przychodów netto ze sprzedaży towarów i produktów oraz operacji finansowych, wskazane w art. 64 ust. 1 pkt 4 ustawy o rachunkowości, powinny wynikać z zatwierdzonego sprawozdania finansowego za poprzedni rok obrotowy. |
W myśl art. 64 ust. 1 pkt 4 ustawy o rachunkowości, badaniu podlegają m.in. roczne sprawozdania finansowe kontynuujących działalność spółek z o.o., które w poprzedzającym roku obrotowym, za który sporządzono sprawozdania finansowe, spełniły co najmniej dwa z trzech następujących warunków:
a) średnioroczne zatrudnienie w przeliczeniu na pełne etaty wyniosło co najmniej 50 osób,
b) suma aktywów bilansu na koniec roku obrotowego stanowiła równowartość w walucie polskiej co najmniej 2.500.000 euro,
c) przychody netto ze sprzedaży towarów i produktów oraz operacji finansowych za rok obrotowy stanowiły równowartość w walucie polskiej co najmniej 5.000.000 euro.
W sytuacji, gdy - jak wskazano w pytaniu - jednostka po zatwierdzeniu sprawozdania finansowego za rok poprzedni stwierdziła popełnienie błędu, w następstwie którego nie można uznać sprawozdania finansowego za rok poprzedni za sporządzone zgodnie z zasadą rzetelnego i jasnego przedstawienia sytuacji majątkowej, finansowej i wyniku finansowego, powinna ona postąpić zgodnie z przepisami art. 54 ust. 3 ustawy o rachunkowości, tj. kwotę korekty spowodowanej usunięciem tego błędu odnieść na kapitał (fundusz) własny i wykazać jako "zysk (stratę) z lat ubiegłych".
A zatem zatwierdzone sprawozdanie finansowe za rok poprzedni (w tym przypadku za 2018 r.) nie podlega zmianom. Stwierdzony błąd jest korygowany w księgach rachunkowych roku obrotowego, w którym jednostka informacje te otrzymała (2019 r.). Jak wynika z powyższego, kwota korekty spowodowana usunięciem błędu nie wpływa na wartości wykazane w zatwierdzonym sprawozdaniu finansowym za poprzedni rok obrotowy i jednocześnie nie wpływa na ww. wartości sumy aktywów bilansu oraz przychodów netto ze sprzedaży towarów i produktów oraz operacji finansowych.
Oznacza to, że wskazane wartości progowe powinny wynikać z zatwierdzonego sprawozdania finansowego za poprzedni rok obrotowy, o którym mowa w art. 64 ustawy o rachunkowości, tj. za 2018 r.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradnikKsiegowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum - Rachunkowość
Forum aktywnych księgowych
|