Termin rozliczenia niedoborów, szkód i nadwyżek
Rozliczenia wyników inwentaryzacji przeprowadzonej w 2019 r. dokonuje się w księgach rachunkowych 2019 r. jeszcze przed ich zamknięciem oraz przed sporządzeniem sprawozdania finansowego za ten rok. |
Powstałe w trakcie inwentaryzacji różnice między stanem rzeczywistym a stanem wykazanym w księgach rachunkowych należy wyjaśnić i rozliczyć w księgach rachunkowych tego roku obrotowego, na który przypadał termin inwentaryzacji. Taki obowiązek wynika z treści art. 27 ust. 1 i 2 ustawy o rachunkowości. Różnice inwentaryzacyjne w postaci niedoborów, nadwyżek i szkód, dotyczące 2019 r., należy więc rozliczyć i ująć w księgach rachunkowych tego właśnie roku. Wyjaśnienia i rozliczenia ww. różnic wskazane jest dokonać przed zamknięciem ksiąg rachunkowych za 2019 r. Przy czym, ustalając ostateczny termin rozliczenia różnic inwentaryzacyjnych w księgach rachunkowych należy mieć na uwadze m.in. przepis dotyczący bieżącego prowadzenia ksiąg. Z treści art. 24 ust. 5 pkt 2 ustawy o rachunkowości wynika, że księgi rachunkowe uznaje się za prowadzone bieżąco, jeżeli zestawienia obrotów i sald kont księgi głównej są sporządzane za rok obrotowy nie później niż do 85 dnia po dniu bilansowym. Można zatem uznać, iż w jednostce, której dniem bilansowym jest 31 grudnia 2019 r., rozliczenia różnic inwentaryzacyjnych za 2019 r. wskazane jest dokonać w terminie do 25 marca 2020 r.
Przypomnijmy również, iż na podstawie art. 12 ust. 2 pkt 2 ustawy o rachunkowości księgi rachunkowe zamyka się na dzień kończący rok obrotowy. Z kolei z art. 52 ust. 1 ww. ustawy wynika, że kierownik jednostki zapewnia sporządzenie rocznego sprawozdania finansowego nie później niż w ciągu 3 miesięcy od dnia bilansowego.
Ujęcia i rozliczenia w księgach rachunkowych ujawnionych w wyniku inwentaryzacji różnic można dokonać na podstawie zatwierdzonego przez kierownika jednostki protokołu z rozliczenia różnic inwentaryzacyjnych, który zawiera umotywowane wnioski w sprawie sposobu rozliczenia każdej różnicy inwentaryzacyjnej. Protokół z rozliczenia różnic inwentaryzacyjnych niekiedy nazywany jest również protokołem weryfikacji różnic inwentaryzacyjnych.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradnikKsiegowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum - Rachunkowość
Forum aktywnych księgowych
|