Częstotliwość przeprowadzenia spisu z natury zapasów odnoszonych w koszty w momencie zakupu
Jak często należy przeprowadzać spis z natury materiałów, które odpisywane są w ciężar kosztów w momencie zakupu?
Spis z natury zapasów materiałów nieobjętych bieżącą ewidencja księgową, odpisywanych w ciężar kosztów w momencie zakupu, przeprowadza się obowiązkowo na ostatni dzień roku obrotowego. Dla celów podatkowych inwentaryzacja w drodze spisu z natury takich materiałów raz na koniec roku obrotowego może być jednak niewystarczająca. |
Ustawa o rachunkowości w art. 17 ust. 2 pkt 4 stanowi, iż kierownik jednostki, uwzględniając rodzaj i wartość poszczególnych grup rzeczowych składników aktywów obrotowych posiadanych przez jednostkę, może podjąć decyzję o odpisywaniu w koszty wartości materiałów na dzień ich zakupu. Przyjęcie w jednostce tej zasady w odniesieniu do materiałów oznacza, że nie podlegają one bieżącej ewidencji bilansowej na koncie 31-1 "Materiały", lecz są odpisywane w ciężar kosztów w momencie ich zakupu.
Ewidencja księgowa materiałów odpisywanych w koszty na dzień ich zakupu
|
Odpisywanie wartości materiałów w koszty w momencie zakupu połączone jest z okresowym ustalaniem stanu materiałów, ich wyceną i korektą kosztów o wartość tego stanu, nie później niż na dzień bilansowy. Przepisy ustawy o rachunkowości nie precyzują częstotliwości przeprowadzania korekty kosztów. Wskazują jedynie na datę graniczną, tj. nie później niż na dzień bilansowy. W praktyce jednostki mogą przyjąć zasadę korekty kosztów raz na rok, raz na kwartał lub co miesiąc. Przy czym powołany art. 17 ust. 2 pkt 4 ustawy o rachunkowości nie zobowiązuje jednostki do wyceny zapasów w ciągu roku na podstawie spisu z natury. W świetle przepisów ustawy o rachunkowości, podstawą korekty kosztów w ciągu roku obrotowego może być ewidencja ilościowa materiałów, jeśli tylko jest wiarygodna, prowadzona w sposób ciągły i sprawdzalny. Niemniej jednak, na dzień bilansowy ustalenie stanu zapasów materiałów powinno odbywać się zawsze na podstawie przeprowadzonej na ostatni dzień roku obrotowego inwentaryzacji drogą spisu z natury.
Obowiązek przeprowadzenia spisu z natury na ostatni dzień roku obrotowego materiałów nieobjętych bieżącą ewidencją księgową potwierdza pkt 14 stanowiska w sprawie inwentaryzacji zapasów.
Ustalony zapas materiałów wycenia się zazwyczaj przyjmując ceny zakupu lub nabycia z zastosowaniem metody pierwsze przyszło pierwsze wyszło (FIFO), tj. ceny z ostatnich faktur. (por. pkt 85 stanowiska w sprawie inwentaryzacji zapasów). Odnoszenie bilansu otwarcia (BO) zapasów materiałów w całości w koszty na dzień otwarcia ksiąg kolejnego roku obrotowego powoduje, iż saldo na koncie 31-1 "Materiały" występuje tylko na dzień bilansowy.
Ewidencja księgowa korekty kosztów o wartość niezużytych materiałów
|
Alternatywnym rozwiązaniem, do przedstawionego wcześniej, jest pozostawienie wartości materiałów ustalonej na koniec poprzedniego okresu sprawozdawczego na koncie 31-1 i korekta kosztów na koniec następnego okresu sprawozdawczego o zmianę stanu (wartości) zapasu materiałów w stosunku do ich stanu z końca okresu poprzedzającego.
Zwracamy uwagę, że dla celów podatkowych sporządzanie spisu z natury zapasów materiałów, z zastosowaniem zasad, o których mowa w art. 17 ust. 2 pkt 4 ustawy o rachunkowości, dopiero na koniec roku i skorygowanie wtedy kosztów o wartość tego spisu, może być niewystarczające. Organy podatkowe prezentują stanowisko, iż podatnicy, odpisujący materiały bezpośrednio w koszty na dzień ich zakupu, powinni sporządzać inwentaryzację tych materiałów na koniec każdego okresu sprawozdawczego, za który ustalana jest zaliczka na podatek dochodowy (odpowiednio na koniec miesiąca, kwartału). Z możliwości korygowania kosztów o wartość niezużytych materiałów raz w roku na ostatni dzień roku obrotowego mogą skorzystać jedynie jednostki opłacające zaliczki na podatek dochodowy w formie uproszczonej. Powyższe stanowisko znajduje potwierdzenie np. w interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 23 lutego 2017 r., nr 1462-IPPB3.4510.1098.2016.1.MS oraz interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 24 sierpnia 2018 r., nr S-ILPB1/415-1358/14/18-S/TW wydanej w związku z wyrokiem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z 25 listopada 2015 r., sygn. akt I SA/Po 1075/15 (data wpływu prawomocnego orzeczenia 15 czerwca 2018 r.), oraz wyrokiem Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie z 21 marca 2018 r., sygn. akt II FSK 715/16.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradnikKsiegowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum - Rachunkowość
Forum aktywnych księgowych
|