Inwentaryzacja materiałów i towarów znajdujących się na terenie strzeżonym
W myśl ustawy o rachunkowości, inwentaryzację towarów i materiałów (a także produktów gotowych i półproduktów) znajdujących się w strzeżonych składowiskach i objętych ewidencją ilościowo-wartościową można przeprowadzać raz w ciągu 2 lat (por. art. 26 ust. 3 pkt 2 ustawy o rachunkowości). Oznacza to możliwość przeprowadzenia inwentaryzacji na dowolny moment roku obrotowego w taki sposób, aby okres pomiędzy kolejnymi spisami inwentaryzacyjnymi nie przekroczył dwóch lat. |
Należy pamiętać, że jeśli termin spisu z natury materiałów i towarów znajdujących się w strzeżonych składowiskach nie przypada na dany rok, to wskazane jest przeprowadzić inwentaryzację tych zapasów drogą porównania danych ksiąg rachunkowych z odpowiednimi dokumentami i weryfikacji wartości tych składników. Za składowisko strzeżone uznaje się przy tym miejsce magazynowania zabezpieczone przed dostępem osób nieuprawnionych, dozorowane lub też odrębnie stojące obiekty (budynki) zamykane tak, aby przedostanie się do wewnątrz, bez pozostawienia śladów włamania, było niemożliwe.
W kwestii momentu przeprowadzenia inwentaryzacji zapasów znajdujących się w strzeżonych składowiskach i objętych ewidencją ilościowo-wartościową Ministerstwo Finansów na stronie internetowej www.mf.gov.pl w zakładce Rachunkowość/Najczęściej zadawane pytania zamieściło następującą odpowiedź:
"(...) W opinii Departamentu Rachunkowości »w ciągu« oznacza zarówno prawo do jednorazowego, na dowolny dzień, jak i sukcesywnego w danym okresie ustalania rzeczywistego stanu poszczególnych grup wymienionych wyżej aktywów objętych inwentaryzacją drogą spisu z natury. Powinno to nastąpić w taki sposób, aby w wyznaczonym okresie zostały spisane z natury wszystkie stanowiące własność jednostki zasoby danego składnika majątkowego, objęte omawianym rodzajem inwentaryzacji.
Ustawa nie nakazuje zatem jednorazowego spisywania całości wymienionych aktywów, w tym także zapasów. Oznacza to, że możliwe jest dokonywanie rozłożonego w czasie spisu omawianych składników majątkowych, grupowania według dowolnego, racjonalnego kryterium, pozwalającego jednak na spełnienie wymogów ustawy, tj.:
- przeprowadzenie kompletnej inwentaryzacji drogą spisu z natury danych składników aktywów w przewidzianym ustawą okresie,
- każdorazowe porównanie rezultatu spisu cząstkowego danego zasobu na dany dzień z jego stanem księgowym na ten sam dzień oraz ustalenie i rozliczenie różnic inwentaryzacyjnych,
- zapewnienie zachowania częstotliwości inwentaryzacji przewidzianych ustawą dla każdego odrębnie inwentaryzowanego składnika majątkowego.
Biorąc powyższe pod uwagę, termin i częstotliwość inwentaryzacji zapasów materiałów, towarów, produktów gotowych i półproduktów, znajdujących się na strzeżonych składowiskach i objętych ewidencją ilościowo-wartościową będą dotrzymane, jeżeli inwentaryzacja ta zostanie przeprowadzona w dowolnym dniu roku obrotowego, pod warunkiem że od daty poprzedniej inwentaryzacji nie upłynął okres dwóch lat".
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradnikKsiegowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum - Rachunkowość
Forum aktywnych księgowych
|