Ewidencja księgowa odszkodowania dla byłego pracownika
Zgodnie z zawartą we wrześniu 2019 r. ugodą sądową jesteśmy zobowiązani do zapłaty byłemu pracownikowi odszkodowania z tytułu zakazu konkurencji i należnej odprawy za zwolnienie z pracy. Czas na zapłatę tego zobowiązania, na podstawie ustaleń zawartych w ugodzie, mija 31 października 2019 r. Na jakim koncie należy zaewidencjonować kwotę odszkodowania? Czy ująć ją w księgach w dacie zawarcia ugody, czy w momencie jej wypłacenia byłemu pracownikowi?
W księgach rachunkowych kwotę odszkodowania, którą jednostka jest zobowiązana wypłacić byłemu pracownikowi na podstawie zawartej ugody sądowej, należy ująć w księgach rachunkowych w dacie jej zawarcia (tu: we wrześniu 2019 r.). Koszty dotyczące odszkodowań zalicza się do pozostałych kosztów operacyjnych (art. 3 ust. 1 pkt 32 lit. g ustawy o rachunkowości).
Zasada memoriału określona w art. 6 ust. 1 ustawy o rachunkowości stanowi, że w księgach rachunkowych jednostki ujmuje się wszystkie osiągnięte, przypadające na jej rzecz przychody i obciążające ją koszty związane z tymi przychodami dotyczące danego roku obrotowego, niezależnie od terminu ich zapłaty. Poza tym, zgodnie z art. 20 ust. 1 ustawy o rachunkowości, do ksiąg rachunkowych okresu sprawozdawczego należy wprowadzić, w postaci zapisu, każde zdarzenie, które nastąpiło w tym okresie. W związku z tym jeżeli ugoda sądowa dotycząca odszkodowania dla byłego pracownika została zawarta we wrześniu 2019 r., to kwotę zobowiązania z niej wynikającą należy ująć w księgach września 2019 r. Bez znaczenia pozostaje fakt, że wypłata odszkodowania nastąpi w późniejszym terminie.
Kwotę odszkodowania należy ująć na podstawie ugody sądowej pod datą jej zawarcia następująco:
- Wn konto 76-1 "Pozostałe koszty operacyjne",
- Ma konto 24 "Pozostałe rozrachunki".
Gdyby w oparciu o zawartą ugodę jednostka była zobowiązana do zapłaty odsetek, to ich kwotę należy odnieść w ciężar kosztów finansowych (art. 42 ust. 3 ustawy o rachunkowości).
Wypłatę odszkodowania wraz z ewentualnymi odsetkami, np. na podstawie wyciągu bankowego można zaewidencjonować zapisem:
- Wn konto 24 "Pozostałe rozrachunki",
- Ma konto 13-0 "Rachunek bieżący".
Przykład
Założenia
Dekretacja
Księgowania |
Podstawa prawna
Ustawa z dnia 29.09.1994 r. o rachunkowości (Dz. U. z 2019 r. poz. 351)
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradnikKsiegowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum - Rachunkowość
Forum aktywnych księgowych
|