Dopłata do wypoczynku dziecka pracownika
W sierpniu 2019 r. przyznaliśmy naszemu pracownikowi ze środków ZFŚS dofinansowanie wyjazdu dziecka na obóz językowy. Jak tę dopłatę powinniśmy zaewidencjonować w księgach rachunkowych?
Jeśli pracodawca tworzy ZFŚS, to może ze środków tego Funduszu finansować różne formy wypoczynku pracowników i ich rodzin. W przypadku dzieci pracowników wypoczynek ten może mieć charakter wyjazdów zorganizowanych w formie wczasów, kolonii, obozów, zimowisk, zielonej szkoły itp. Dotyczy to również obozów językowych. Są one organizowane w sposób nieco odmienny niż klasyczne kolonie lub obozy (wypoczynek jest bowiem połączony z nauką), jednak nie odbiera to im charakteru wypoczynkowego i mogą zostać sfinansowane z ZFŚS.
Regulamin ZFŚS powinien zawierać możliwość oraz warunki dofinansowania różnych form wypoczynku dzieci, w tym wyjazdów na obozy językowe. Trzeba mieć na uwadze, aby wysokość dopłat była uzależniona od sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej osoby uprawnionej do korzystania z Funduszu (art. 8 ust. 1 ustawy o ZFŚS).
Dla celów podatku dochodowego dofinansowanie wyjazdu dzieci pracowników na obóz językowy ze środków ZFŚS stanowi przychód ze stosunku pracy, o którym mowa w art. 12 ust. 1 ustawy o pdof. Może on jednak korzystać ze zwolnienia z opodatkowania w oparciu o art. 21 ust. 1 pkt 78 lit. a) ustawy o pdof. Zgodnie z tym przepisem wolne od podatku dochodowego są dopłaty z ZFŚS niezależnie od ich wysokości do wypoczynku dzieci i młodzieży do lat 18, zorganizowanego przez podmioty prowadzące działalność w tym zakresie, w formie m.in. wczasów, kolonii, obozów i zimowisk, w tym również połączonego z nauką, oraz przejazdów związanych z tym wypoczynkiem.
Dofinansowanie z ZFŚS wypoczynku dzieci pracowników zorganizowanego w formie obozu językowego nie podlega oskładkowaniu, o ile jest ono przyznawane zgodnie z kryterium socjalnym, tzn. w zależności od sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej osoby uprawnionej.
Wartość przyznanej dopłaty ze środków ZFŚS do wyjazdu dzieci pracowników na obóz językowy księguje się na zmniejszenie środków tego Funduszu zapisem:
- Wn konto 85 "Fundusze specjalne" (w analityce: ZFŚS),
- Ma konto 23-4 "Pozostałe rozrachunki z pracownikami".
Najczęściej wypłaty tego dofinansowania dokonuje się z rachunku bankowego ZFŚS. Gdy dofinansowanie jest przekazywane z rachunku bieżącego jednostki, to może być księgowane na podstawie wyciągu bankowego następująco:
- Wn konto 23-4 "Pozostałe rozrachunki z pracownikami",
- Ma konto 13-0 "Rachunek bieżący".
Wówczas konieczna jest refundacja wypłaconej kwoty, co ujmuje się w księgach zapisem:
- Wn konto 13-0 "Rachunek bieżący",
- Ma konto 13-5 "Rachunek bankowy ZFŚS".
Przykład
Założenia
Dekretacja
Księgowania |
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradnikKsiegowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum - Rachunkowość
Forum aktywnych księgowych
|