Obsługa prawna dotycząca likwidacji spółki z o.o.
Na przewidywane koszty dotyczące likwidacji spółki z o.o. utworzyliśmy rezerwę. Ponieśliśmy koszty obsługi prawnej związane z likwidacją. Jak ująć w księgach rachunkowych faktycznie poniesione koszty, na które utworzono tę rezerwę?
Gdy rezerwa utworzona na przewidywane koszty dotyczące likwidacji spółki z o.o. obejmowała faktycznie poniesione koszty np. obsługi prawnej, to na podstawie otrzymanej faktury za usługę prawną należy zmniejszyć rezerwę i zwiększyć zobowiązanie wobec firmy świadczącej tę usługę. Jeśli rzeczywiście poniesione koszty przewyższają utworzoną rezerwę, to zalicza się je do pozostałych kosztów operacyjnych.
W sytuacji gdy założenie kontynuacji działalności przez jednostkę nie jest zasadne, to wyceny jej aktywów dokonuje się po cenach sprzedaży netto możliwych do uzyskania, nie wyższych od cen ich nabycia albo kosztów wytworzenia, pomniejszonych o dotychczasowe odpisy amortyzacyjne lub umorzeniowe, a także odpisy z tytułu trwałej utraty wartości. Wówczas jednostka jest zobowiązana utworzyć rezerwę na przewidywane dodatkowe koszty i straty spowodowane zaniechaniem lub utratą zdolności do kontynuowania działalności. Różnicę powstałą w wyniku wyceny oraz utworzenia rezerwy odnosi się na kapitał (fundusz) z aktualizacji wyceny. Tak wynika z art. 29 ust. 1 i 2a ustawy o rachunkowości.
Ewidencja księgowa utworzenia rezerwy na przewidywane koszty i straty związane z zaniechaniem działalności może przebiegać zapisem:
- Wn konto 81-3 "Kapitał (fundusz) z aktualizacji wyceny",
- Ma konto 83 "Rezerwy" (w analityce: Rezerwa na koszty likwidacji).
W dacie powstania zobowiązania, na które uprzednio utworzono rezerwę, zostaje ona wykorzystana. W księgach rachunkowych koszty związane z likwidacją spółki z o.o. dotyczące wykorzystania utworzonej rezerwy można ująć w następujący sposób:
- Wn konto 83 "Rezerwy" (w analityce: Rezerwa na koszty likwidacji),
- Ma różne konta, np. 21 "Rozrachunki z dostawcami", 22 "Rozrachunki publicznoprawne",
23 "Rozrachunki z pracownikami", 24 "Pozostałe rozrachunki", 30 "Rozliczenie zakupu".
Gdy określone koszty przewyższają utworzoną rezerwę, to jako koszty niezwiązane z działalnością operacyjną jednostki odnoszone są do pozostałych kosztów operacyjnych. Ich ewidencja księgowa może przebiegać zapisem:
- Wn konto 76-1 "Pozostałe koszty operacyjne",
- Ma różne konta, np. 21, 22, 23, 24, 30.
Przykład
Założenia
Dekretacja
Księgowania w maju 2019 r. Księgowania w lipcu 2019 r. |
Podstawa prawna
Ustawa z dnia 29.09.1994 r. o rachunkowości (Dz. U. z 2019 r. poz. 351)
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradnikKsiegowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum - Rachunkowość
Forum aktywnych księgowych
|