Likwidacja spółki z o.o. a ustawa o rachunkowości
Z dniem 1 sierpnia 2019 r. spółka z o.o. została postawiona w stan likwidacji. Jakie obowiązki związane z likwidacją spółki z o.o. wynikają z ustawy o rachunkowości?
Na dzień poprzedzający dzień postawienia jednostki w stan likwidacji należy zamknąć księgi rachunkowe (tu: 31 lipca 2019 r.). Dokonuje się tego nie później niż w ciągu 3 miesięcy od dnia zaistnienia tego zdarzenia. W czasie likwidacji spółki zadania kierownika jednostki przejmuje jej likwidator (art. 3 ust. 1 pkt 6 ustawy o rachunkowości). Należy pamiętać, że jednostka likwidowana, w przeddzień postawienia jej w stan likwidacji ma obowiązek:
- wycenić aktywa po cenach sprzedaży netto możliwych do uzyskania, nie wyższych od cen ich nabycia albo kosztów wytworzenia, pomniejszonych o dotychczasowe odpisy amortyzacyjne lub umorzeniowe, a także odpisy z tytułu trwałej utraty wartości,
- utworzyć rezerwę na przewidywane dodatkowe koszty i straty spowodowane zaniechaniem lub utratą zdolności do kontynuowania działalności.
Tak określa art. 29 ust. 1 ustawy o rachunkowości. Różnica powstała w wyniku wyceny oraz utworzenia rezerwy wpływa na kapitał (fundusz) z aktualizacji wyceny.
Na dzień zamknięcia ksiąg rachunkowych jednostka zobowiązana jest sporządzić sprawozdanie finansowe (art. 45 ust. 1 ustawy o rachunkowości). Trzeba mieć na uwadze, że dla jednostek znajdujących się w likwidacji ustawa o rachunkowości przewiduje szczególny sposób prezentacji danych w sprawozdaniu finansowym, a mianowicie:
- we wprowadzeniu do sprawozdania finansowego wykazuje się, że sprawozdanie to zostało sporządzone przy braku założenia kontynuacji działalności, podaje się także datę postawienia spółki w stan likwidacji,
- w bilansie sporządzanym na inny dzień niż kończący rok obrotowy (np. na dzień poprzedzający postawienie spółki w stan likwidacji) prezentuje się stany aktywów na ten dzień oraz na dzień kończący rok obrotowy bezpośrednio poprzedzający ten dzień bilansowy (art. 46 ust. 1a ustawy o rachunkowości),
- w rachunku zysków i strat sporządzanym za inny okres sprawozdawczy niż rok obrotowy, wykazuje się oddzielnie przychody, koszty, zyski i straty oraz obowiązkowe obciążenia wyniku finansowego za bieżący okres sprawozdawczy oraz analogiczny okres sprawozdawczy poprzedniego roku obrotowego (art. 47 ust. 2 ustawy o rachunkowości).
Spółka z o.o. postawiona w stan likwidacji powinna otworzyć księgi rachunkowe na dzień rozpoczęcia likwidacji. Dokonuje tego jako jednostka "w likwidacji" w ciągu 15 dni od dnia zaistnienia tego zdarzenia. Stanowi o tym art. 12 ust. 1 pkt 5 ustawy o rachunkowości.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradnikKsiegowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum - Rachunkowość
Forum aktywnych księgowych
|