Zaliczki wypłacone wspólnikom na poczet dywidendy
W czerwcu 2019 r., jeszcze przed zatwierdzeniem sprawozdania finansowego za 2018 r., zarząd spółki z o.o. podjął uchwałę o wypłacie wspólnikom (krajowym osobom fizycznym) zaliczek na poczet dywidendy za 2018 r. Jakich księgowań należało dokonać w księgach rachunkowych w związku z wypłatą tych zaliczek?
W myśl przepisów ustawy o rachunkowości wypłata zaliczki na poczet przewidywanej dywidendy uznawana jest za śródroczny podział wyniku finansowego netto jednostki. Dlatego ewidencjonuje się ją na koncie 82 "Rozliczenie wyniku finansowego".
Umowa spółki może zawierać zapisy upoważniające zarząd do wypłaty wspólnikom zaliczki na poczet przewidywanej dywidendy za rok obrotowy, jeżeli spółka posiada środki wystarczające na wypłatę. Tak wynika z art. 194 K.s.h. (Dz. U. z 2019 r. poz. 505). Spółka może wypłacić zaliczkę na poczet przewidywanej dywidendy, jeżeli jej zatwierdzone sprawozdanie finansowe za poprzedni rok obrotowy wykazuje zysk. Zaliczka może stanowić najwyżej połowę zysku osiągniętego od końca poprzedniego roku obrotowego, powiększonego o kapitały rezerwowe utworzone z zysku, którymi w celu wypłaty zaliczek może dysponować zarząd, oraz pomniejszonego o niepokryte straty i udziały własne (art. 195 § 1 K.s.h.).
Trzeba mieć na uwadze, że zgodnie z art. 195 § 11 K.s.h., gdy w danym roku obrotowym zaliczka na poczet przewidywanej dywidendy została wypłacona wspólnikom, a spółka odnotowała stratę albo osiągnęła zysk w wysokości mniejszej od wypłaconych zaliczek, wspólnicy zwracają zaliczki w:
1) całości - gdy odnotowano stratę albo
2) części odpowiadającej wysokości przekraczającej zysk przypadający wspólnikowi za dany rok obrotowy - w przypadku osiągnięcia zysku w wysokości mniejszej od wypłaconych zaliczek na poczet przewidywanej dywidendy.
Wypłata zaliczki na poczet przewidywanej dywidendy dla celów rachunkowych stanowi śródroczny podział wyniku finansowego netto (art. 53 ust. 5 ustawy o rachunkowości). Odpisy z wyniku finansowego bieżącego roku obrotowego, w tym także wpłaty z zysku, dokonywane na podstawie odrębnych przepisów (tu: K.s.h.) uznaje się za podział wyniku finansowego netto jednostek w ciągu roku obrotowego.
Ewidencja księgowa dotycząca należnej wspólnikom zaliczki na dywidendę (pod datą podjęcia uchwały) może przebiegać zapisem:
- Wn konto 82 "Rozliczenie wyniku finansowego",
- Ma konto 24 "Pozostałe rozrachunki" (w analityce: Imienne konta wspólników).
U wspólników będących osobami fizycznymi zaliczka na poczet dywidendy stanowi przychód z kapitałów pieniężnych (tak samo jak dywidenda). Spółka wypłacająca zaliczkę ma w takiej sytuacji obowiązek pobrać od tego przychodu zryczałtowany podatek dochodowy w wysokości 19% bez pomniejszania przychodu o koszty uzyskania. Stanowi o tym art. 17 ust. 1 pkt 4 w powiązaniu z art. 30a ust. 1 pkt 4 i ust. 6 ustawy o pdof (Dz. U. z 2019 r. poz. 1387 ze zm.). Pobrany podatek spółka przekazuje w terminie do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym go pobrano, na rachunek właściwego urzędu skarbowego (art. 42 ust. 1 ustawy o pdof).
Przykład
Założenia
Dekretacja
Księgowania |
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradnikKsiegowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum - Rachunkowość
Forum aktywnych księgowych
|