Ujęcie w księgach pożyczki otrzymanej od udziałowca
Spółka z o.o. otrzymała od udziałowca nieoprocentowaną pożyczkę. Jak powinniśmy ująć w księgach rachunkowych jej otrzymanie oraz spłatę? Jakich zapisów księgowych należy dokonać w związku z przychodem z nieodpłatnych świadczeń z tego tytułu?
Rozrachunki z tytułu pożyczki otrzymanej przez spółkę z o.o. od jej udziałowca można rozliczać za pośrednictwem konta 24 "Pozostałe rozrachunki" (w analityce: Imienne konto wspólnika - pożyczka). Ustalony dla celów podatkowych przychód z nieodpłatnych świadczeń nie podlega ewidencji księgowej.
Otrzymanie środków pieniężnych od wspólnika na rachunek bieżący można zaewidencjonować w księgach zapisem:
- Wn konto 13-0 "Rachunek bieżący",
- Ma konto 24 "Pozostałe rozrachunki" (w analityce: Imienne konto wspólnika - pożyczka).
Z kolei spłatę pożyczki na rachunek bankowy wspólnika można ująć zapisem odwrotnym:
- Wn konto 24 "Pozostałe rozrachunki" (w analityce: Imienne konto wspólnika - pożyczka),
- Ma konto 13-0 "Rachunek bieżący".
Jak wynika z pytania otrzymana pożyczka jest nieoprocentowana, więc spółka z o.o. nie musi ponosić kosztów związanych z jej zaciągnięciem na warunkach rynkowych. Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 2 ustawy o pdop (Dz. U. z 2019 r. poz. 865) do przychodów zalicza się m.in. wartość rzeczy i praw otrzymanych nieodpłatnie lub częściowo nieodpłatnie, a także wartość innych nieodpłatnych lub częściowo odpłatnych świadczeń. Dlatego po stronie spółki z o.o. z tytułu otrzymania nieoprocentowanej pożyczki powstał przychód z nieodpłatnych świadczeń, który podlega opodatkowaniu. Jednak nie ujmuje się go w księgach rachunkowych - jest on ustalany pozabilansowo.
Zgodnie z art. 3 ust. 1 pkt 30 ustawy o rachunkowości za przychody i zyski uważa się uprawdopodobnione powstanie w okresie sprawozdawczym korzyści ekonomicznych, o wiarygodnie określonej wartości, w formie zwiększenia wartości aktywów, albo zmniejszenia wartości zobowiązań, które doprowadzą do wzrostu kapitału własnego lub zmniejszenia jego niedoboru w inny sposób niż wniesienie środków przez udziałowców lub właścicieli. W związku z tym udzielenie nieoprocentowanej pożyczki przez wspólnika nie jest dla spółki z o.o. przychodem bilansowym, podlegającym ewidencji księgowej. Jej otrzymanie nie ma wpływu na zmianę stanu majątkowego w spółce z o.o.
Aby prawidłowo ustalić podstawę opodatkowania podatkiem dochodowym, należy statystycznie, tj. pozaksięgowo, doliczyć przychód z tytułu nieodpłatnych świadczeń do pozostałych przychodów podatkowych. Wówczas w informacji dodatkowej będącej częścią sprawozdania finansowego (sporządzanego według załącznika nr 1 do ustawy o rachunkowości), rozliczając główne pozycje różniące podstawę opodatkowania podatkiem dochodowym od wyniku finansowego, trzeba ujawnić wartość tego nieodpłatnego świadczenia.
Wartość nieodpłatnych świadczeń ujawnia się w informacji dodatkowej, rozliczając główne pozycje różniące podstawę opodatkowania podatkiem dochodowym od wyniku finansowego brutto.
Przykład
Założenia
Dekretacja
Księgowania w maju 2019 r. Księgowania w lipcu 2019 r. W celu prawidłowego ustalenia podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym, spółka z o.o. doliczyła statystycznie (pozaksięgowo) przychód z tytułu nieodpłatnego świadczenia do innych przychodów podatkowych. |
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradnikKsiegowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum - Rachunkowość
Forum aktywnych księgowych
|