Wniesienie dopłat od wspólników spółki z o.o.
Zarząd spółki z o.o. chce pozyskać środki na ukończenie inwestycji. Zarówno wspólnicy, jak i zarząd są zgodni, że w tym celu wspólnicy wniosą dopłaty. Jak w księgach rachunkowych powinniśmy zaewidencjonować wniesienie dopłat na działalność inwestycyjną? Czy dopłaty te należy rozliczyć wynikowo, czy kapitałowo?
Dopłaty wnoszone do spółki z o.o. ujmuje się na zwiększenie kapitału rezerwowego. Kapitał ten nie ulega zmniejszeniu w związku z finansowaniem inwestycji ze środków uzyskanych z dopłat. Podlega on natomiast zmniejszeniu w sytuacji wykorzystania dopłat na pokrycie straty bądź w chwili ich zwrotu wspólnikom.
Ujmując w księgach rachunkowych dopłaty otrzymane przez spółkę z o.o., konieczne jest uwzględnienie treści art. 36 ust. 2e ustawy o rachunkowości. Zgodnie z tym przepisem w razie powzięcia uchwały wspólników spółki z o.o. określającej termin i wysokość dopłat, równowartość dopłat ujmuje się w odrębnej pozycji pasywów bilansu (kapitał rezerwowy z dopłat wspólników) i wykazuje się jako składnik kapitału własnego dopóty, dopóki ten nie zostanie użyty w sposób uzasadniający jego odpisanie. Uchwalone, lecz niewniesione dopłaty wykazuje się w dodatkowej pozycji kapitałów własnych "Należne dopłaty na poczet kapitału rezerwowego (wielkość ujemna)".
Trzeba mieć na uwadze, że dopłaty od wspólników spółki z o.o. na gruncie ustawy o PCC kwalifikowane są jako zmiana umowy spółki kapitałowej. Dlatego też podlegają opodatkowaniu według stawki 0,5% od kwoty dopłat. Obowiązek podatkowy ciąży na spółce. Zobowiązana jest ona złożyć deklarację w sprawie PCC (podstawę opodatkowania należy wskazać w części E druku PCC-3), obliczyć i wpłacić podatek w terminie 14 dni od dnia powstania obowiązku podatkowego.
Wniesienie dopłat przez wspólników do spółki z o.o. na podstawie przytoczonego przepisu można ująć w księgach rachunkowych zapisem:
1) uchwała wspólników o wniesieniu dopłat
- Wn konto 24 "Pozostałe rozrachunki" (w analityce: Imienne konta wspólników - dopłaty),
- Ma konto 81-2 "Kapitał rezerwowy" (w analityce: Kapitał rezerwowy z dopłat wspólników),
2) wniesienie dopłat
- Wn konto 13-0 "Rachunek bieżący",
- Ma konto 24 "Pozostałe rozrachunki" (w analityce: Imienne konta wspólników - dopłaty).
PCC płacony od wniesionych do spółki z o.o. dopłat księgowany jest w ciężar kosztów działalności operacyjnej. Można go ująć zapisem:
- Wn konto 40 "Koszty według rodzajów" (w analityce: Podatki i opłaty) lub konto zespołu 5,
- Ma konto 13-0 "Rachunek bieżący" lub konto 22 "Rozrachunki publicznoprawne".
Przykład
Założenia
Dekretacja
Księgowania |
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradnikKsiegowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum - Rachunkowość
Forum aktywnych księgowych
|